Harry Potter v sukni nebo originální fantasy pro děti?

Amari 862x390 upoutavka
Amari a Noční bratři jsou velice zajímavou fantasy pro děti a určitým způsobem i pro fanoušky Harryho Pottera. Přesto se autor knihy B. B. Alston nesnaží známější bestseller okopírovat, ale přichází s poměrně svěžím příběhem.

Amari Petersová je nepříliš oblíbená holka z nemajetné rodiny, žijící s těžce pracující matkou. Bydlí v „chudinské“ části města, kde mnoho lidí sklouzne ke zločinu. Její jediný bratr se navíc stane nezvěstným a tím celé rodině ještě zhorší už tak nepříliš pozitivní situaci. Jednoho dne ovšem dostává Amari pozvánku do nadpřirozené světa, který obrátí celý její život vzhůru nohama.

V těchto dnech vstupuje do kin dlouho očekávaný třetí díl Fantastických zvířat, který vrátí fanoušky J. K. Rowling i do Bradavic. Řada z nás určitě bude vzpomínat na dny, kdy se poprvé setkala s čarodějnickým učněm a společně s ním prožívala jeho napínavá knižní dobrodružství. Na této slávě a potažmo i současné premiéře závěrečného dílu uvedeného filmu se mohou „svézt“ i další fantasy díla jako je třeba Amari.

I v ní se čtenář dostává do školy nadpřirozena, i když je koncipovaná trochu jinak. Magie tu sice hraje zásadní roli, ale zároveň zde nejsou samí čarodějové či čarodějnice. Více asi prozrazovat nebudu, ale už na této skutečnosti si můžeme ukázat, že to rozhodně není další Harry Potter.

Hlavní hrdinka je navíc poměrně specifická tím, že je černoškou z chudinské čtvrti. Po většinu života byla utlačována svými spolužáky, přesto ve své duši najde oheň, který jí pomůže bojovat za vlastní zájmy. Díky tomu se stane pro většinu čtenářů sympatickou, a prostě jí budete fandit a přát, aby došla až za svým cílem.

Rozhodně je zajímavé, jak se autorovi podařilo do tohoto jinak osvěžujícího, někdy i zábavného románu vložit poměrně vážná témata. Ať už je to právě zařazení se do společnosti s černou barvou pleti, problémy díky poměrům v rodině, kriminalita nebo určitá forma šikany. Tyto věci jsou navíc do zápletky zařazeny zcela nenásilně a nijak neposílají děj jiným směrem.

Příběh má velký spád, čemuž napomáhají i přiměřeně dlouhé kapitoly. Po úvodním seznámení se s hlavní hrdinkou a následně i prostředím ústředního místa budete společně s ní prožívat školní zážitky a posléze se vydáte i na její první dobrodružnou akci. Dočkáte se magie, pěkně ošklivých potvor i hlavních záporáků. Nechybějí ani zásadní zvraty, které jsou poměrně překvapující a dávají vývoji zcela jiný směr.

Dobře, určitá inspirace Bradavicemi tu asi bude, přesto se Amari vydává spíše vlastním směrem. Na to, že se jedná o autorův debutový román pro děti je to opravdu skvělá záležitost. Kniha vás bude bavit od začátku do konce a s nadšením ji rychle přelouskáte. I celková délka je za mě tak akorát. Nic není zbytečně natahováno, ale zároveň se dočkáte všeho důležitého.  

Určení je především pro mladší čtenáře, čemuž je uzpůsoben jazyk i styl vyprávění. Přesto si troufnu tvrdit, že potěší i mnohé starší příznivce lehčí fantastiky. B. B. Alston se nesnažil vymyslet nijak komplikovaný příběh, ale vzal to přímo a hodně svižně směrem na vytyčenou metu. A výsledek se mu rozhodně povedl. Amari a Noční bratři jednoznačně patří mezi nejzajímavější tituly ve svém ranku a zaslouží si velkou pozornost.

A navíc ta obálka je prostě neskutečná. Celkově je grafické zpracování této knihy na výši a tím dostává ještě další plusové body. Tuhle krásku prostě musíte koupit svým náctiletým dětem (nebo i sobě). Třeba se stane odrazovým můstkem v jejich pozdější knihomolské kariéře.

 

Amari a Noční bratři si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *