Graham Masterton přichází s temnou slovanskou mytologií

Pan Nikdo
Zkušený autor hororů Graham Masterton přišel na český knižní trh během chvíle hned se dvěma počiny. Jedním z nich je Lesní duch, o němž budeme psát příště. Tím druhým je kratší novela Pan Nikdo, kterou stejně jako předchozí jmenovaný titul vydalo nakladatelství Golden Dog. Vychází v edici Zrnka temnoty.

S tímto autorem jsem se seznámil díky jeho krimi série s Katie Maguireovou, která vycházela pod nakladatelstvím Host. Líbila se mi její syrovost a už na ní bylo znát, že se tvůrce nebojí brutálních scén. Až nyní se tedy poprvé dostávám k jeho hororové tvorbě, v níž je v zahraničí přecijen o něco populárnější. Na svém kontě má již více než tři desítky hororových knih, které získaly řadu ocenění.

Jak už jsem naznačil, Pan Nikdo patří k podstatně kratším záležitostem. Jeho délka se nepřehoupla ani přes sto stran, takže vám poskytne čtení pravděpodobně jen na jedno, maximálně dvě odpoledne. Přesto se autorovi v této novelce podařilo vytvořit velice dramatickou a mrazivou atmosféru, které napomáhá i všudypřítomná slovanská mytologie. Knížka totiž vznikla ve spolupráci s polskou tvůrkyní Karolinou Mogielskou.

Ústřední postavou je mladá žena Anna, která se zamilovala do jednoho chlapíka. Během doby s ním strávené ovšem zjistila, že je to opilec, lhář, holkař a navíc ani neváhá jí uhodit. Zhrzená žena se obrátí na svojí babičku, která má rovněž s podobným typem můžu zkušenosti. Společně se rozhodnou vykonat pomstu, jenž ovšem může být dost zrádná a navíc nebude zadarmo. Vždycky totiž zanechává i něco v duši mstitele.

Vlastně se jedná o poměrně jednoduchý příběh. Muži jsou v něm označení jako ti špatní, zatímco ženy v roli obětí? No je to pravda jen napůl, protože i ony mají duše trochu temné. Jak už jsem naznačil, autoři si v příběhu napomohli se slovanskou mytologií, což může být pro českého čtenáře velkým kladem.

Budete svědky přítomnosti těch, které neváhají vykonat zlo v rámci pomsty. V temném lese potkáte vlky, starou čarodějnici i prastaré bytosti. Přestože tu netečou potoky krve, ani se neobjevují výrazné lekačky, atmosféra je dostatečně mrazivá a zajímavým způsobem vytváří úzkost v srdci čtenářů.

Jsem vlastně velice zvědavý i na další knihu Lesní duch, protože Pan Nikdo je něco výrazně odlišného oproti autorově krimi. Vlastně bych zde jeho spisovatelský rukopis možná ani nepoznal. Pro někoho možná nebude tento příběh tak děsivý, ale určité prvky temnoty v sobě samozřejmě má.

Možná v některých vyvolá směsici pocitů a emocí, zejména v těch, kteří si před nedávnem rovněž prošli zklamáním ve vztahu. Jen byste se poté neměli nechat inspirovat podstatou tohoto vyprávění, protože žádný zloduch za to nestojí.

 

Knihu si můžete zakoupit prostřednictvím nakladatelství Golden Dog.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.