Frida – netypická osoba v dějinách holocaustu

stars g88fdcb917 1280
Norská spisovatelka Nina F. Grünfeld přichází s příběhem své babičky Fridy, jehož vypátrání nebylo vůbec jednoduché. Proč se již v roce 1931 objevila v policejních záznamech? A kam vedly její cesty během druhé světové války? Z některých věcí byla autorka po právu šokována.

Další z mnoha příběhů o holocaustu, dalo by se říci. Frida Grünfeldová totiž byla židovka a jako taková samozřejmě měla během vlády nacistů velice složitý osud. Její útrapy ovšem začaly už delší dobu před rokem 1939. A ona sama vlastně nebyla typickou obětí holocaustu jako je většina ostatních jedinců v podobných knihách. Živila se totiž prostitucí, po porodu odložila svého syna (Ninina otce) a celkově nebyla zrovna zářným příkladem pro ostatní.

I to je jeden z důvodů, proč je tento příběh jedinečný. Nabízí pohled nejen na klasické pronásledování židů, ale i jeden velice těžký život. Frida by vlastně měla problémy, i kdyby nepřišel nástup nacistů. Ten je ovšem způsobil ještě daleko horší.

Samotný obsah je rozdělen do dvou částí. V jedné sledujeme problémy Fridy a v druhé pátrání její vnučky. Ona ani její otec na jeho začátku vlastně neměli příliš mnoho informací. Zejména vnučka se proto vydala na velice obtížnou cestu za poznáním minulosti, která jí mohla přinést i mnoho bolesti. Jedná se ovšem o velice napínavou záležitost, kdy se postupně skládají jednotlivé střípky faktů i domněnek.

Pro nás je příběh zajímavý v tom, že se odehrává i na Slovensku nebo v Česku. Vedle toho ovšem v několika dalších zemích. Čtenář může díky tomu sledovat předválečnou i válečnou situaci z několika úhlů. Z velké části je obsah sestaven z faktů, které jsou všeobecně známé. Mnohé možná překvapí právě poměry na Slovensku, které byly oproti našim podstatně odlišné. Vedle toho jsou tu ovšem i určité předpoklady a uměle dotvořené vyprávění. Některé věci prostě autorka vědět nemohla a působí tak beletristicky.

Jako celek se ovšem jedná o velice zajímavou dokumentaci doby, ale i určitého okruhu společnosti. Přecijenom pohlédnout do zákulisí prostituce v tomto úseku dějin není úplně běžné. I když samozřejmě víme, že právě ženy živící se svým tělem to měli v tomto období rovněž složité a byly pronásledovány.

Podíváte se i do několika ghett a koncentračních či vyhlazovacích táborů jako jsou Osvětim nebo Ravensbruck. V tomto případě rozhodně nejsou tím hlavním středobodem, přesto dotvářejí atmosféru zla, která je i tentokrát patrná.

Sama autorka přemýšlela nad tím, jestli má vůbec příběh své babičky zveřejnit. Nebudeme si nic nalhávat, nebyla zrovna příkladem slušného člověka. Nakonec se odhodlala ukázat ho světu, a rozhodně udělala dobře. Jedná se totiž o velice emotivní vyprávění plné překvapivých momentů, jež ve vás zanechá hodně silné pocity.

Možná vás donutí i k zamyšlení nad tím, jestli by se život Fridy odvíjel jinak, kdyby několik zásadních chyb či špatných rozhodnutí neudělala. Těžko říct, jako židovka by zřejmě měla nepříliš veselý osud i tak. Minulost už ovšem nejde změnit a můžeme se z ní jen poučit. Třeba tím, že bychom si měli užívat každého dne se svými blízkými, protože kdykoliv může přijít nečekaný zvrat na naší cestě životem.  

 

Knihu můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *