
Největším šokem na Etické couře bylo, že mě vůbec nešokovala. A to fakt netoužím po volných vztazích a polyamorii a nejsem žádný extrémní zastánce. Ale autorkám se podařilo podívat se na toto téma tak důkladně, že chtě nechtě, kus pochopení pro jedince, i společnosti, které toto praktikují, najdete.
Výsledkem celého pojednání je ale stejně pocit, že snažit se chtít definovat, co je normální pojetí vztahu, je čiré bláznovství. Monogamie rozhodně není normální – ale je v naší společnosti ekonomicky a společensky výhodná, o tom žádná. S volnými vztahy nebo mnohomužstvím, mnohoženstvím, by ve všem byl možná tím větší chaos. Potlačovat svoji povahu a pojetí vztahů a snažit se nacpat do krabičky něčeho, co nám není přirozené, také není normální. Je to živná půda pro více či méně tragické životní příběhy, v lepším případě pro rozmrzelý život se závěrem, že za „moc nestál“.
Dá se říci, že autorky ťukly hřebíček na hlavičku ve chvíli, kdy do knihy zařadily tzv. „cvičení“, což jsou jednoduché návody na to, jak se dostat sami k sobě, definovat si své potřeby anebo, třeba jen se nahlas vyjádřit. Odpovědět si upřímně na cokoliv „ano, ne, nevím“. Je to série teoretických přemýšlení či cvičení, kde si osaháte první kroky „etických cour“ a svobody, která… a to je ten šok. Která mi prostě a jednoduše – přišla přirozená.
A je jedno, jak ji realizujete.
Není to kniha jenom o vztazích partnerských, ale i pracovních, mezilidských, rodinných – o tom, jak se vyjádřit, jak najít své místo třeba i tam, kde tomu okolnosti nepřejí, ale můžeme stále jít a vzít ty oblasti, ve kterých svobodu máme, a pořádně ji projevit. V práci, ve své činnosti, ve svých výsledcích a ve své životní cestě.
Pochopení pro vše jiné
Vím, že jinak kniha působí v USA a jinak u nás, mentalita národa, který ji čte, je tu zcela zásadní, ale hezkou práci odvedly autorky při psaní o všech homosexuálech, transsexuálech, pracovnících v sexuální oblasti nebo zabrousily i do samé podstaty lidské erotiky, bdsm, k submisivitě a erotickou hrou s lidskou myslí. Najednou je pochopíte, pochopíte, že svět je barevná mozaika a byla by škoda, kdyby nebyl.
Etická coura si nebere servítky, je svobodná a je v každém z nás. Alespoň špetkou, alespoň představou. Ve chvíli, kdy doma necháte partnera a jdete drbat s kámoškou u kafe o něčem, o čem s partnerem mluvit nemůžete. I to je ten kousíček svobody, o kterém tu autorky píší.
Lidské vztahy k dalším lidem, činnostem, situacím a životu jako takovému, mohou mít řadu podob. Ochutnejte… a nebojte se představit si, jaké to je být trošku „coura“….
O autorech:
Dossie Easton je manželská a rodinná terapeutka specializující se na alternativní sexualitu a vztahy. Má více než pětadvacetiletou zkušenost s poradenstvím v polyamorii a otevřených vztazích. Kromě Etické coury je autorkou dalších čtyř knih. www.dossieeaston.com
Janet W. Hardy je autorkou nebo spoluautorkou dvanácti knih a zakladatelkou Greenenergy Press, vydavatelství specializujícího se na literaturu o otevřené sexualitě. Vystudovala tvůrčí psaní v Kalifornii a v roce 1987 se rozešla s monogamií. www.janetwhardy.com
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2019