Dívka č. 37, která byla svědkem úžasného hrdinství během druhé světové války

florence gf729dae76 1280
Dívka č. 37 je příběhem o hrdinech druhé světové války, kteří neváhali riskovat vlastní život pro záchranu druhých. Španělský autor Christian Gálvez ovšem zároveň přenáší emoce i do současnosti a spojuje nitky předků s jejich potomky.

Studentka Hannah nalezne v roce 2019 mezi věcmi své babičky průkaz nacistického vojáka, na němž je napsáno “Hannah, dívka č. 37. G. Wolf“. Babička jí o své minulosti nikdy příliš nevyprávěla, ale přesto bylo jasné, že skrývá bolestivé tajemství. Vnučka se rozhodne zjistit, kdo byl G. Wolf a jak se průkaz neznámého německého vojáka ocitl mezi věcmi její příbuzné.

Díky tomu se jí začnou odhalovat dramatické události druhé světové války v okupované Itálii, kde lidský život, ale i kulturní dědictví země ztratily pro mnohé jakoukoliv cenu. Společně s ní budete svědky neskutečných zvěrstev, ale zároveň i solidarity či lásky.

Během nacistické hrůzovlády chodilo po evropských zemích mnoho osob, které neváhali zneucťovat, mučit a zabíjet druhé s naprostou chladnokrevností. Každý den umíraly stovky a tisíce lidí, včetně žen a malých dětí. V tomto období temna se naštěstí našlo i mnoho těch, kteří pomáhali druhým a zachraňovali jejich životy. Jména řady z nich se přitom ztratila v čase.

Jednou takovouto osobností, o níž jste zřejmě nikdy neslyšeli, byl Gerhard Wolf. Tento nacistický konzul sice naoko pracoval ve Florencii pro Třetí říši, ve skutečnosti ovšem dělal všechno pro to, aby zachranil mnoho lidí, ale i uměleckých předmětů. Především díky němu se dochoval nejslavnější most ve Florencii Ponte Vecchio.

Dívka č. 37
Dívka č. 37

Spisovatel Christian Gálvez se rozhodl vzpomenout na jeho činy pomocí dvouvrstvého románu, v němž přebíháme od minulosti k současnosti. Tento formát příběhu, v němž potomek pátrá po minulosti příbuzného, je už poměrně osvědčený. Tentokrát je ovšem cílem právě seznámení se s německým konzulem ve Florencii. Babička Hannah zde hraje spíše vedlejší roli.

Postupem času se text stále více soustředí především na osudy Florencie během druhé světové války. Pochopíte, že současná linka je zde pro zkrásněné celého příběhu a přidání určitých emocí. Ostatně chvílemi je kniha opravdu smutná. V jeden moment jsem měl na krajíčku i já sám.

Samozřejmě nechybějí popisy strašných činů, kterých se dopouštěli nacisti tentokrát ve spolupráci s italskými fašisty. Chvílemi je to opravdu silné kafe, a přestože se neocitneme v žádném koncentráku, všechny cesty lemuje řada mrtvých.

Vedle toho hrají velkou roli i kulturní památky Florencie. Podíváte se do galerie Uffizi a pochopíte, že i ztráty hmotných věcí mohly být pro Italy hodně tragické. Přestože nejdůležitější ze všeho je lidský život, když sledujete, jak se bortí vaše milované město, srdce vám z toho rovněž krvácí.

Dívka č. 37 je dalším příběhem o druhé světové válce, tentokrát v románové podobě. Většina jmen a historického dění je však inspirováno realitou. Gerhard Wolf byl skutečným hrdinou, jehož jméno by nemělo být zapomenuto. Zachránil mnoho lidí od smrti či transportů do koncentračních táborů. Zároveň ovšem bojoval za umění a jeho zachování pro budoucí generace.

Vlastně toho o situaci v Itálii během války příliš nevím, takže to všechno bylo pro mne hodně zajímavým osvěžením mých znalostí. Knihu rozhodně doporučuji i vám.

 

Dívku č. 37 si můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *