Dítě noci, které nesmí být spatřeno

Dítě noci
Dítě noci od americké spisovatelky Karen McQuestion je zajímavou knihou, která tak trochu mate názvem i svým obsahem. Kam bychom vlastně tuto tajemnou zástupkyni vycházející pod značkou Cosmopolis zařadili? A líbila se nám nakonec?

Začneme hned u žánru. Často u této knihy najdeme zmíněný thriller, ale většina čtenářů se asi shodne na tom, že se jedná spíše o psychologický román. On už obal či název tak trochu láká k tomu, že by se mohlo jednat dokonce o horor. Ale opravdu tomu tak není. Nic to ovšem nemění na tom, že vás v některých momentech možná bude mrazit v zádech.

Mezi ústřední postavy patří důchodkyně Sharon. Ta si jednoho dne při sledování zatmění měsíce všimne, že ve vedlejším domě myje nádobí nevelká holčička. Zdejší obyvatelé přitom mají jen kluka. Proč by se navíc takto malá dívka věnovala domácím pracem pozdě v noci?  Brzy poté se k Sharon nastěhuje osmnáctiletá Niki a společně se rozhodnou celou záhadu rozluštit. Nebudou to mít ovšem vůbec jednoduché. Jejich sousedka a domácí totiž nepatří k zrovna vstřícným lidem.

Dítě noci je velice emocionální román, který využívá zranitelnosti malých dětí. Právě o tom, jak mohou být ti nejmenší zneužíváni je totiž tohle vyprávění. Poslední dobou mi přijde, že s podobnými tématy nebo prostě příběhy, v nichž trpí děti, se roztrhl pytel. Ono to má poměrně jednoduché vysvětlení. Co si budeme povídat, právě ony totiž dokáží ve čtenářích vzbudit největší porci emocí.

Nemůžu už prozradit více ze zápletky, která vlastně není zase tak složitá. Většina věcí vám dojde ještě před koncem knihy a nejde tu ani o žádné nečekané zvraty. Přesto je vyprávění velice intenzivní a postupem času se vám zahlodá pod kůži. Nástup je přitom poměrně pozvolný, ale druhá půle už výrazně nabírá na dramatičnosti.

V knize najdeme docela velké množství postav, přičemž si troufnu říct, že těch hlavních je tu hned několik. Vedle zmíněných Sharon a Niky je to určitě právě jejich tajemná sousedka, u níž zahlédli malou holčičku. Na první pohled velice atraktivní žena brzy ukáže svou pravou tvář a jedná se o takřka klasickou záporačku.

Po celou dobu budete čekat, jestli všechno skončí happyendem, ale možná se i trochu budete bát tragického závěru. Určitě přijde i několik smutnějších chvil, ale jaký bude konec vám neprozradím. Rozhodně ovšem v tomto příběhu naleznete vážná témata, která vás donutí k zamyšlení. Proč musí být svět někdy tak zlý? Dokážu si totiž představit, že samotný děj (ač fiktivní) nemusí být úplně nereálný.

Dítě noci je velice zajímavá a čtivá knížka. Snaží se ve čtenáři vzbudit silné pocity a využívá naší největší síly i slabosti v jednom – lásku k bližnímu, a především k těm nejmenším. Ačkoliv je tento román určen spíše ženám, i já jako muž dokážu ocenit jeho kvality. Vzhledem k tomu, že sám mám děti, působil na moje srdce o to více. A třeba i mnoho z vás donutí k tomu, abyste si lépe všímali svého okolí. I v něm se totiž může dít něco, co si zaslouží vaši pozornost. Třeba i vy se můžete stát hrdinou a pomoci někomu, kdo o ní potichu volá.

 

Knihu Dítě noci můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.