
Martin Mejstřík patřil mezi nejvýznamnější osobnosti roku 1989. I proto se dočkal jeho Deník – řekněte jim, že sametová nového vydání u nakladatelství Galén. Rozhodně ovšem nečekejte, že v tomto případě dostanete komplexní dílo o sametové revoluci. Kniha totiž míří trochu jiným směrem.
A vlastně o ní nemůžeme ani tvrdit, že se jedná o čistokrevný deník. Hlavní část textu je založena na vyprávění autora z let daleko pozdějších. Ten si sice ve svém mládí psal deník, ale v knize najdeme jen jeho fragmenty. Vedle toho se můžete těšit i na řadu dalších dokumentů, úryvky z dobových novin, knih a časopisů nebo na “ milostné“ dopisy s dívkou, vystupující pod přezdívkou M.
Publikace se věnuje mládí Martina Mejstříka od útlého dětství až po studentská léta. Přibližuje život obyčejného kluka za komunismu, první střípky protestů proti moci i snahy, udělat si ten život trochu příjemnější.
Největší část se věnuje jeho vysokoškolskému studiu na DAMU, obor loutkářství. Můžete sledovat počátky časopisu Kavárna A. F. F. A., který informoval zejména o kulturní scéně tehdejší doby. Rozhodně se jedná o zajímavé příspěvky, ze kterých si můžete udělat představu o životě na vysoké škole za socialismu.
Rovněž nabízí pohled na některé komunistické praktiky a na účast v tehdejším SSM. Tím se trochu odlišuje od tvorby jiných studentů, kteří se snažili být na této organizaci nezávislí. Je ovšem nutné si uvědomit, že samotná demonstrace ze dne 17. listopadu by bez zapojení SSM zřejmě proběhla v trochu jiném duchu. Jen díky ní alespoň úvodní část dostala nálepku legality.
Jak sami vidíte, zatím nebyla zmíněna nejvýznamnější část jeho života – tedy rok 1989. Ten dostává prostor až o hodně později, a vlastně tak trochu okrajově. Čtenář samozřejmě v první chvíli očekává, že takto důležitým událostem se bude věnovat většina knihy. Ale není tomu tak. I přesto se k vám dostanou i zajímavé příspěvky z tohoto období, autorův trochu kritický pohled na “ nezávislé“ studenty, a především značně intenzivní prožitky ze 17. listopadu.
Tvůrce ve vyprávění někdy přeskakuje události i časová období, aby se k nim později vrátil. Na někoho mohou působit některé části trochu zmateně a někdy vám možná pomůže knihu odložit a vrátit se k ní až za několik dní. Prostě to rozhodně není dokonalé dílo, ale přesto si zaslouží pozornost všech, kteří se zajímají o tehdejší dobu.
Nabízí hodně osobitý a často kritický pohled na některé události i lidi. Kniha vznikala až řadu let po příhodách, kterých se týká. Díky tomu si získala trochu nadhled, ale zároveň mohl tvůrce už leccos zapomenout.
Součástí jsou samozřejmě i dobové fotografie, část z nich nafocená samotným Martinem Mejstříkem. Zároveň dostanete i DVD, na kterém jsou další dokumenty a informace. Přidaná hodnota je tedy v tomto případě maximální.
Deník – řekněte jim, že sametová je rozhodně významnou knihou, díky které si můžete přiblížit život jednoho ze studentských vůdců Sametové revoluce, trochu poznat tehdejší poměry a dospět k zamyšlení, jak to vlastně tenkrát mohlo být. Okolo listopadu 1989 zůstává i po mnoha letech řada otázek, které už možná nebudou nikdy zodpovězeny.