Deník Dory Grayové – Naďa Reviláková

black 1072366 1280
Deník Dory Grayové je kniha pro děti, která vaše potomky pobaví, ale zároveň i poučí. Autorka Naďa Reviláková v něm totiž seznamuje mladší čtenáře s hrůzami holocaustu, ovšem nenásilnou formou, a navíc s důvtipem.

Hlavní hrdinkou je třináctiletá Hanka, která se jednoho dne dozví od svých rodičů, že se budou z Prahy stěhovat do malé vesnice. Pro dívku jejího věku je to samozřejmě pohroma. Tím spíš, když po příjezdu na místo spatří polorozpadlý barák. Na jeho půdě ovšem zanedlouho najde poklad – deník Dory Grayové, která si ho psala během druhé světové války. Díky tomu se dočítá o hrůzách holocaustu od podobně staré holky. A tím začíná její vlastní dobrodružství a pátrání po minulosti.

Seznámit naše děti s některými ošklivými tématy může být dost složité. Jedním z nich je určitě i období druhé světové války. Jak si s nimi promluvit o holocaustu, aniž bychom jim způsobili noční můry? V určitém věku je musíte přestat chránit před těmito informacemi, protože jsou důležité. Nikdy by se na události této doby nemělo zapomenout.

Takovým zajímavým začátkem může být třeba Deník Dory Grayové. Samotným vypravěčem je právě ona ústřední postava, třináctiletá Hanka. Díky tomu můžete sledovat běžné starosti dospívající dívky, ale zároveň se k vám dostane i její humor. Ano, jedním z hlavních rysů této figury jsou vtipné hlášky a poznámky, kterými je vyprávění protknuto. Díky tomu čtenáře nenásilným způsobem dostává k onomu osudnému tématu – holocaustu.

Nezačne ovšem popisovat tisíce vražd a krutostí, které jsou obsahem většiny knih s tímto námětem. Po nalezení starého deníku se začne zajímat o jeho majitelku, získávat si o ní informace prostřednictvím pamětníků a jejích příbuzných a díky tomu rozplétat životní osud jedné židovské rodiny. Všechny krutosti jsou zde spíše jen nakousnuty a rozhodně nepůsobí tolik násilně a strašidelně.

Z velké části se tedy jedná o dobrodružný příběh pátrající po událostech minulých let, ovšem s velkým důrazem na to, aby si ho mohl přečíst i mladší čtenář. Celý děj je poměrně napínavý a někomu může připomínat až takovou dětskou detektivku. Pro většinu teenagerů by mohl být velice čtivý, pobavit je, ale zároveň se i dotknout poučného tématu.

Jedním z hlavních motivů knihy je i odvaha, která je zdůrazněna hned u několika postav. Ať už se jedná o rodiče Dory, kteří se aktivně postavili proti nacistům, nebo o samotnou židovskou dívenku, která se v noci vydává nalézt medvídka kamarádky. Slíbila jí totiž, že jí ho ochrání. A vlastně i samotná Hanka má pro strach uděláno, když neváhá jít za cizími lidmi, aby rozpletla tajemství deníku.

Kniha Nadi Revilákové vyhrála literární soutěž nakladatelské společnosti Albatros Media a musíme uznat, že to byl rozhodně zasloužený úspěch. Nabízí totiž velice silný příběh, který většinu čtenářů pobaví, dojme i donutí k zamyšlení. Jediná jeho nevýhoda je doba, ve které vychází. Díky tomu nemůže být zatím podpořen autogramiádou či křtem a získává si o něco menší pozornost, než by si zasloužil.

A to je podle mého názoru velká škoda, protože se jedná o jednu z nejzajímavějších dětských knih letošního jara. I přesto doufám, že se ještě dostane k velkému množství čtenářů, a třeba je přiměje k tomu, aby se začali zajímat o události minulých let. Dokážu si představit, že by tohle mohla být povinná četba na základní škole. Co vy na to páni učitelé a paní učitelky?

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *