Cyberpunková detektivka v srdci Prahy

maxresdefault
Zresetuj mě vybízí ve své první samostatně tištěné knize pražský autor Michal Sirotek. Vítejte v Praze nedaleké budoucnosti, kde ovšem lidé žijí za zcela jiných poměrů. Hlavní město už není stejné jako dnes a jeho obyvatelé se výrazně změnily.

Mám rád knihy ze svého rodného města. O to více ty fantastické. Když se pohybujeme po místech, která známe, ale zároveň jsou události v nich zcela odlišné. Michal Sirotek se rozhodl do matičky měst zasadit detektivní příběh s příchutí cyberpunku, který vás nadchne svou propracovaností a napínavou zápletkou.

Ústředními hrdiny jsou kriminalistka Sandra Šemberová a čínský detektiv e-policie Čchen. Dva na první pohled zcela odlišní vyšetřovatelé se budou muset brzy spojit, aby mohli vypátrat brutálního vraha. Okolnosti jim ovšem příliš nepřejí. Do práce se jim začne míchat vyšší moc, všudypřítomné zločinecké gangy jim to taky příliš neusnadňují. Oba trápí strašáci z minulosti.

Navíc se to všechno odehrává ve světě, v němž jsou lidé různě vylepšováni. Zranění jdou daleko lépe vyléčit. Můžete umět bez učení jazyky, mít nadlidskou sílu nebo proniknout do pro nás nepředstavitelné virtuální reality. Podobné technologické vymoženosti ovšem znamenají i daleko více nebezpečí. Zločinci toho totiž velice rádi zneužívají.

A že jich tu není zrovna málo. Vlastně celkově tu najdeme poměrně velké množství různých postav. Většina z nich hraje pro příběh poměrně důležitou roli. Je tu dost klaďasů a o to více padouchů. Ostatně ani dva jmenovaní detektivové nejsou úplně bez viny. Přesto tentokrát spojily síly, aby bojovali za spravedlnost.

Zápletka je poměrně komplikovaná, nabízí nějaké ty vedlejší cesty či slepé uličky. Přesto všechno dohromady skvěle funguje, a především rychle odsýpá. Děj je totiž nadmíru akční a jak se jednou rozjede, jen těžko ho někdo zastaví.

Aby toho nebylo málo, do hry se dostávají i politické hry o moc. Policisté nakonec ani nebudou vědět, komu vlastně mohou věřit. Příběh se vlastně nese v dosti temném duchu, i když se najde místo i na pojmy jako jsou přátelství či čest.

Hlavní roli ovšem hrají ony moderní technologie. Autor vytvořil velice působivé kulisy, v nichž jsou možnosti člověka na výrazně vyšší úrovni. Bude vás bavit sledovat, čeho všeho jsou lidé v tomto světě schopní. Budete se těšit, co si na vás tvůrce ještě připravil. A možná budete přemýšlet nad tím, jaké vylepšení byste vy sami chtěli.

Tohle prostě není obyčejná detektivka, ale ani obyčejný cyberpunk. Velice zajímavým spojením a dostatečným množstvím detailů vás autor zavede do prostředí, v němž budete dychtivě očekávat další události. Jasně, poteče tady krev a celkově v knize nepanuje zrovna veselá atmosféra. Přesto byste se do ní aspoň na okraj chtěli vy sami podívat.

Ještě poznámka na závěr. Od autora si můžete přečíst i román Nachové pustiny. Vyšel ovšem pouze jako součást tištěného sborníku nebo e-kniha.

 

Knihu Zresetuj mě můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Golden Dog.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.