Checkpoint Charlie aneb berlínská zeď očima pamětníků

berlin 1160365 640
Checkpoint Charlie Iaina MacGregora vypráví velice napínavý příběh ze skutečného života o berlínské zdi, která na několik desetiletí rozdělila obyvatele německého města. Jejich životy už potom nebyli jako dřív.

Musím se trochu s hanbou přiznat, že před přečtením této knihy jsem o berlínské zdi neměl prakticky žádné informace. Věděl jsem, že existovala, a to bylo asi tak všechno. Protože se však zajímám o historii a autor této knihy sliboval opravdu strhující jízdu, rozhodl jsem se to změnit. A rozhodně jsem udělal dobře.

Název tohoto titulu odkazuje na hraniční přechod, který si postupem času získal stejnou proslulost jako samotná bariéra mezi polovinami města. Rozhodně se však text nezaměřuje pouze na něj. Na začátku se musí čtenář probrat trochou politiky a zjistit, proč a za jakých podmínek samotná berlínská zeď vlastně vznikla.

Po druhé světové válce byl Berlín rozdělen na čtyři okupační části – Sovětskou, Americkou, Britskou a Francouzskou. Postupem času však mezi sovětským sektorem Berlína a zbytkem začalo narůstat napětí, které vyústilo až v tzv. studenou válku. Nejednalo se přitom o klasický konflikt, ale politické a vojenské napětí, zejména mezi USA a Sovětským svazem. Nutno podotknout, že ke vzniku třetí světové kolikrát nebylo daleko.

Až se jednoho dne soudruzi rozhodli přepůlit Berlín napůl a postavit zeď, která se později stala natolik proslulou. A právě o ní vypráví tento příběh. Nejedná se přitom o žádná suchá fakta. Základním stavebním kamenem jsou rozhovory s pamětníky z mnoha vrstev. Posloucháte bývalé vojáky, politiky, útěkáře, tajné agenty nebo novináře.

Na základě jejich výpovědí poznáváte naprosto jiný svět, než na který jsou současní obyvatelé Berlína zvyklí. Zatímco západní část se radovala z výdobytků techniky, různých exotických potravin a dalších věcí, v té východní museli žít podstatně skromnějším životem plným omezení. Prostě komunismus, který jsme tenkrát mohli znát i v naší domovině.

Není se proto čemu divit, že se množí pokusili utéct na západ. Někteří přitom zaplatili dokonce životem, protože byli při pokusu o překonání berlínské zdi zastřeleni. Celé vyprávění je tak hodně dramatické, plné slz i smutku, ale v některých momentech i naděje na lepší zítřky.

Tehdejší situaci budete poznávat opravdu z mnoha úhlů. Podíváte se i na netradiční kulturní akci, budete svědky návštěvy prezidenta Kennedyho a budete šokovaně sledovat, jak blízko bylo k dalšímu světovému válečnému konfliktu, který by mohl dopadnout ještě hůře než ten předešlý. Velice zajímavý je i pohled do zákulisí tajných služeb, špiónů a odposlouchávání. Velký důraz je kladen na již zmíněný hraniční přechod Charlie, u něhož se opravdu odehrávali velké historické události.

Od začátku do konce máte před sebou velice čtivou záležitost plnou dramatických momentů. Trochu jsem se bál, vzhledem k mé úplné neznalosti situace v tehdejším Berlíně, že se budu ztrácet nebo budou pro mne některé momenty nezáživné. Kniha pro mne však byla zajímavá od začátku až do konce a odtrhnout se od ní bylo téměř nemožné.

Konec dobrý, všechno dobré. V závěru samozřejmě budete svědky povolení cestování mezi západním a východním Berlínem a slavnostním strhnutím zdi. Emoce se obracejí a od těch smutných se posouváme do extrémně šťastných.

Checkpoint Charlie je opravdu velice zajímavým titulem, který vás obeznámí s historií berlínské zdi velice poutavou formou. Dnešní mladá generace možná ani nebude věřit, že něco takového bylo možné. Celý koncept zdi působí opravdu šíleně. Naštěstí se situace (i když po tragicky dlouhé době) obrátila k lepšímu.

Rozhodně se hodí přečíst si tuto knihu i vzhledem k současnému napětí mezi Ruskem a v podstatě velkou částí zbytku světa. Pochopíte díky ní, že se rozhodně nejedná jen o momentální situaci, ale dlouhodobý konflikt mezi východem a západem.

 

Na stránkách nakladatelství Argo najdete i odkaz ke koupi knihy. 

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.