Byl jsem Mengeleho asistentem aneb Osvětim pohledem doktora

auschwitz 385639 1280
Maďarský lékař Miklós Nyiszli byl v roce 1944 společně s rodinou transportován do Osvětimi, kde se stal svědkem mnoha hrůz. Záhy po válce o svých zkušenostech napsal knihu Byl jsem Mengeleho asistentem, která se v letošním roce dočkala již 5. dotisku.

O nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim bylo napsáno mnoho knih. Jestliže se o holocaust více zajímáte (a především o něm čtete), v jakékoliv z nich najdete pro vás známé informace. Zároveň však obsahují různé příběhy, každý z pamětníků měl trochu jiný osud a nabízí tak nový pohled na tehdejší události. Výjimkou není ani titul s názvem Byl jsem Mengeleho asistentem.

Hned v úvodním prohlášení autor zmiňuje, že píše bez emocí a přibarvování. Se sepisováním svého vyprávění začal velmi krátce po válce, tudíž jí měl ještě v živé paměti. Většina podobných děl vzniklých hned po tomto nesmírném utrpení a příkoří je ovlivněna bolestí a nenávistí k nacistům. I z této knihy je lehce cítit zlost sepisovatele, ale zároveň je opravdu věcná a předkládá nám krutou pravdu.

Miklós Nyiszli se díky své doktorské profesi po příjezdu do Osvětimi přihlásil samotnému Mengelemu a byl vybrán, aby prováděl pitvy (nejen) jeho obětí. Díky tomu se stal svědkem neskutečných zvěrstev, ale zároveň mu to zachránilo život.

Pracoval přímo blízko jednoho z krematorií, byl tak zároveň i členem Sonderkommanda. Měl tedy co říct nejen ke své vlastní činnosti, ale zároveň velice důkladně popsal hromadné likvidování židů. Jeho svědectví je opravdu syrové a nabízí ničím neředěný popis těch nejhorších činů, které si dnes asi jen těžko dokážeme představit.

Věnuje se i pitvám, které musel pro nacisty dělat. Občas zabíhá až do lékařské terminologie a budete tak svědky důkladných pitevních zákroků. Nic jiného mu nezbývalo, protože by mohl rychle sám zemřít.

Díky tomu, že tímto způsobem tak trochu spolupracoval, měl daleko snesitelnější podmínky než ostatní. Velkou část svého věznění v Osvětimi bydlel sám, měl lepší příděly jídla a mohl jiným částečně pomáhat. Velice zajímavý je i jeho vztah s nacisty. Jeho postavení mu občas dovolovalo i klást si nějaké podmínky, ač to může znít neskutečně. Mohl s Mengelem probírat určité věci, zatímco jiní se na něj nesměli ani podívat.

Podrobnosti o samotném „andělovi smrti“, jak se nechvalně proslulému nacistickému lékaři říkalo, tu zase tolik nejsou. Objevuje se sice často v popředí, ale jeho experimenty jsou tu spíše rychle zmíněny. Hlavní roli tu opravdu hraje Miklós Nyiszli.

Na konci se dočkáte jeho přesunu do dalších táborů, tzv. pochodů smrti i osvobození. Všechno je poměrně detailně a velice obrazně popsáno, přestože celkový počet stran nakonec nepřesáhl dvě stovky.

Byl jsem Mengeleho asistentem je bezprostředním, a především velice upřímným svědectví o hrůzách, jichž byl autor svědkem. Díky precizním popisům se jedná o jeden z nejdůležitějších dokumentů o holocaustu.

Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a v roce 2001 byl na jejím základě natočen americký film Šedá zóna.

 

Tento výjimečný titul můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Academia.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.