Boží bojovník aneb doba kalichu plná bitev

wood 591631 1280
Boží bojovník není klasickou biografií, ale přesto seznámí čtenáře s jednou z nejvýraznějších osobností českých dějin Janem Žižkou. Napsal jí přitom americký tvůrce Victor Verney. Vstupte do doby, kdy se čeští husité nebáli ani samotného římského krále nebo papeže.

Ono psát biografii o Janu Žižkovi není tak jednoduchá věc, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se sice o velice známou osobnost, ale přesto se přesně neví ani jeho datum narození. Žádný deník si nepsal a díla kronikářů jsou často zkreslená nebo přímo lživá. Zásadní otázkou pro mnohé přitom zůstává, jestli byl tento vojevůdce hrdina nebo padouch.  

Když se navíc o jeho životě rozhodne psát americký tvůrce, tak má ještě o kousek horší startovní pozici. Přestože Victor Verney během práce na knize debatoval i s českými odborníky, musel se vžít do cítění lidí vzdálených tisíce kilometrů daleko.

Celá kniha však není pouze o Janu Žižkovi. I vzhledem k tomu, že američtí čtenáři nemusejí být tolik obeznámeni s evropskou historií, bylo potřeba je seznámit se všemi okolnostmi od kázání Jana Husa a jeho upálení až po začátky i průběh husitských válek. V některých momentech textu se tak na delší dobu s Janem Žižkou rozloučíte a sledujete činy jeho soukmenovců nebo protivníků.

Takovým základním kamenem tohoto díla jsou vedle husitského vojevůdce především samotné bitvy a popisy válečné taktiky. Victor Verney se při jejich sepisování očividně cítí silný v kramflecích a na textu je to znát. Obrovské vojenské vřavy působí velice živě, až se čtenáři alespoň svými myšlenkami ocitají přímo na místě činu.

Po většinu doby je znát autorovo velké uznání a obdiv schopností Jana Žižky. O jeho charakteru si můžete myslet cokoliv, ale výborné organizační a vojenské umění prostě patřilo k přednostem tohoto muže. Chvílemi je tak vykreslován skoro jako nadčlověk, i když se nezapomíná ani na jeho negativní vlastnosti. Ty jsou však podstatně upozaděné.

Boží bojovník není nějakou tlustou bichlí, počet stran se zastavil na dvěstěpadesáti. V celkovém součtu tak v něm najdete nutné minimum k husitským válkám a jejich významným osobnostem. Znalejší odborníci se možná nedozvědí nic nového, ale přesto by kniha neměla uniknout všem, kteří se o danou dobu zajímají.

Dostane se jim totiž do rukou velice čtivý příběh plný bojů, intrik a touhy po moci. Doba husitů jednoznačně patřila k těm nejvíce zajímavým v historii českého národa. Není se proto čemu divit, že o ní v minulosti i současnosti vzniklo tolik literatury, ale i filmů a dalších útvarů. Je velice příjemné zjistit, že se o tyto události zajímají i lidé až ze vzdálené Ameriky.

Nasedněte tedy na dřevěné vozy, postavte s nimi vozové hradby a vezměte si do rukou palcáty nebo řemdihy. Přihází akční jízda z historického života, která vás nenechá jen tak vydechnout.

PS: Jestliže tohoto muže nebudete mít ani po přečtení knihy dost, můžete se podívat třeba na zajímavý dokument Otomara Dvořáka a Jana Bauera.

 

Knihu můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Beta.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *