Architekt temna, v jehož domě rozhodně bydlet nechcete

house 2662965 1920
Už název Architekt temna jednoznačně ukazuje, že tento hororový román nebude žádná romantika. Našimcům už poměrně známý finský autor Marko Hautala je zpět, tentokrát ovšem v podstatně lepší formě.

Finská spisovatel Marko Hautala se u nás představil již knihami Bába motyka a Šeptající dívka, které vyšly pod Knižním klubem. Jejich přijetí ovšem bylo spíše vlažné a hodnocení průměrné. Domácí hororová scéna nad ním ovšem rozhodně nezlomila hůl, a tentokrát se ho chopilo žánrové nakladatelství Golden Dog. A je to jedině dobře. Za prvé se knížka dostane k těm správným čtenářům a za druhé vybrali příběh, který je podstatně zajímavější než předešlé přeložené věci. Dámy a pánové, přivítejte Architekta temna.

Ústřední postavou je mladík Joni, který se nastěhuje do nepříliš pěkného činžovního domu. Byt mu v něm pořídil jeho otec, jenž očividně chtěl ušetřit. Sousedé jsou opravdu divní pavouci a celkově není atmosféra v jeho novém domově vůbec příjemná. Brzy navíc zjišťuje, že předchozí majitel zabil ve sklepě vlastní dceru. A to je teprve začátek vyprávění, které vás postupně rozválcuje.

Nutno podotknout, že úvodní část je tak trochu pomalejší. Mladík se postupně zabydluje v domě, poznává několik lidí, a především negativ nového bydlení. Už od počátku se atmosféra nese v duchu názvu, protože je hodně pochmurná. Zápletka se tak lehce šine ve stylu doom metalu, který rovněž nikam nepospíchá, přesto vás postupně porcuje zaživa.

Z počátečních náznaků se dostává čtenář k daleko silnějším prožitkům, po nichž by většina z nás vzala nohy na ramena. Joniho už tak nepříliš světlou situaci navíc zhoršuje jeho zdravotní stav, který není úplně normální. Někdy tak možná nebudete vědět, co je pravda a co iluze. Díky tomu bude ovšem všechno ještě zajímavější.

Marko Hautala tedy rozhodně ukazuje, že umí pracovat s prostorem či atmosférou a nabízí tak trochu svojí verzi příběhu o strašidelných domech. Ale tohle rozhodně není Darcy Coates. Někteří mainstreamový čtenáři možná budou knížku znuděně odkládat, fanoušci žánru si ovšem přijdou na své.

Všechno navíc postupně graduje, na konci se dočkáte jedné za mě úplně geniálně vymyšlené scény a akčního finále. Jak první polovina postupuje trochu pomaleji, druhá vás strhne ve smrtícím víru a vychrstne vaše zbytky. Jestliže máte deprese, rozhodně tento titul nečtěte. Právě psychická traumata na vás totiž číhají skoro na každé stránce.

Vlastně jsem od Architekta temna nic moc nečekal, ale po dočtení jsem byl rozhodně potěšen. Jen je prostě potřeba nenechat se odradit postupnou gradací a vydržet to finále. V konečném součtu vás totiž tento bezútěšný příběh dostane a potěší svými myšlenkami. Alespoň pokud je vaše duše trochu zvrácená jako ta moje.

 

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Golden Dog.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.