A přiveď zpět naše roztroušené – bezprostřední svědectví o holocaustu

digital paper 5952104 1280 1
A přiveď zpět naše roztroušené je jedno z nejvýznamnějších děl literatury o holocaustu, které poprvé vyšlo jen krátce po válce roku 1946. Přeživší František R. Kraus v něm popisuje své zkušenosti z několika koncentračních táborů s až neuvěřitelnou precizností.

Jedná se o již druhou knihu ze souborného vydání díla Františka R. Krause. Už první vyšlé Povídky ze Svrabové čtvrti jednoznačně ukázaly, že autor umí čtenáře skvěle vtáhnout do děje a píše velice příjemným jazykem. Přestože se věnuje převážně nepříliš radostným tématům, čtení vás prostě bude bavit.

Zatímco minulá kniha se samotného holocaustu spíše jen dotkla a věnovala se především popisu života v židovské Praze a komunitě, tentokrát se naplno ponoříme do hlubin vyvražďování a perzekuování (nejen) židovského národa. Po úvodu o počátcích okupace se již podíváme do Terezína, Osvětimi, Glivice a Blechhammeru, kde autor přežil řadu otřesných okamžiků a byl svědkem mnoha hrůz.

Své zážitky zprostředkovává prostřednictvím krátkých reportáží, svou formou však často připomínající až beletristickou tvorbu. Nejedná se tedy o jeden ucelený příběh, ale spíše o řadu prožitků a podrobností z života Františka R. Krause, ale i jeho spolutrpitelů. Všechno je uspořádáno do maximální posloupnosti a časově postupuje směrem vpřed.

Vzhledem k faktu, že obsah byl sepisován jen krátce po konci druhé světové války, najdete tu opravdu hodně detailů a zajímavých informací. Některé jsou obecného charakteru, ale většina se dotýká zejména konkrétních jmen. I přesto noví editoři knihy nalezly v textu nějaké nesrovnalosti, které zejména pozdějším výzkumem vyšly najevo. Všechny jsou objasněny v doplňujících vysvětlivkách na konci jednotlivých kapitolek. Jedná se ovšem pouze o drobnosti a kniha jako celek má obrovský význam pro všechny čtenáře zajímající se o holocaust.

A přiveď zpět naše roztroušené

Osobně se mě asi nejvíce dotklo vyprávění o Terezínu. Přijde mi nejpodrobnější a vlastně k němu mám blízko i díky tomu, že se odehrává v naší vlasti. Nedávno jsem právě toto město navštívil a z dnešního pohledu je to opravdu neuvěřitelné, že se tam něco takového mohlo stát. Na tomto místě umřelo několik desítek tisíc lidí hlady, na nemoci nebo po fyzických útocích věznitelů. Dnes přitom některé části Terezína působí vlastně docela malebně.

V druhé polovině nechybějí ani nechvalně proslulé pochody smrti nebo útěk do autorovy vlasti. Dostat se domů bylo pro mnohé koncentráčníky další cestou plnou nástrah, tentokrát však už se zářivým světlem na konci tunelu. František R. Kraus se poválečné situaci např. v Maďarsku věnuje poměrně podrobně a jednoznačně uvidíte následky předešlého dění, které se napravovali ještě několik let.

A přiveď zpět naše roztroušené je opravdu úžasná kniha, přestože se zaobírá tak depresivním tématem. Tvůrce i tentokrát ukázal svou velice šikovnou a vypsanou ruku a přináší všem čtenářům mnoho informací o holocaustu doopravdy poutavou formou. Budete sice smutní, že se něco podobného mohlo vůbec stát, ale zároveň šťastní z toho, že se k vám dostalo takto výjimečné dílo.

Před několika dny byl Knihovnou Václava Havla vysílán pořád věnující se právě této knize. Vystoupil v něm například syn Františka R. Krause Tomáš Kraus. Můžete se na něj podívat na odkazu níže:

 

https://havelchannel.cz/cs/01506

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.