17. listopad 89 – co se stalo na Národní – Radomil Hradil

paper 1990111 1280
Letošní 30. výročí sametové revoluce připomíná řada výstav, akcí, ale i literárních děl. A listopad je ten nejvhodnější okamžik, kdy si některé z nich představit.

Začneme u titulu věnujícímu se jedné z nejvýznamnějších událostí posledního roku komunistické éry. Kniha 17. listopad 89 – co se stalo na Národní od Radomila Hradila vám připomene okamžiky studentské demonstrace, která byla brutálně potlačena tehdejší mocí.

Začátek se trochu paradoxně věnuje Brnu, kde autor knihy vyrůstal a jako student prožíval tehdejší převrat. Není se tedy čemu divit, že se rozhodl zařadit i vlastní vzpomínky, přestože s názvem celého titulu úplně nekorespondují. Na druhou stranu události na Národní třídě ovlivnily i zbytek republiky, takže všechno se vším tak trochu souvisí. Jedná se o jedinou část, kde jsou více zastoupeny fotografie, protože zbylé kapitoly se až do konce zaměřují pouze na psaný text. Tedy s výjimkou jedné mapky a drobného opakujícího se obrázku s motivem, který najdete prostřednictvím fotografie na úvodní straně. Podle vyjádření autora bohužel jiné fotografie i přes snahu nezískal.

Poté už se před vašima očima začínají odehrávat momenty, které poznamenaly tisíce lidí, ať už v dobrém nebo špatném směru. Jednotlivé události jsou rozřazeny podle kapitol a začínají ještě před samotným 17. listopadem. V první části s názvem přípravy se podíváte na plánování demonstrace, a to z obou stran. Už nyní si všimnete, že text je rozdělen na dvě části. Na bílém podkladu je vyprávěn souvislý příběh či zážitky samotných demonstrujících a šedivě zabarvený podklad nabízí především různé výpovědi komunistických pohlavárů, rozkazy a později i další svědectví.

Velkou zajímavostí této knihy je tedy dvojitá forma obsahu, kdy se na události můžete podívat i očima druhé strany. Poslechnete si, jaké měli příkazy nebo jak později probíhal jejich výslech při vyšetřování událostí daného dne. Z mého pohledu tak autor nabízí řadu informací, které jsem opravdu netušil a dopomáhají mi vytvořit si celkový obrázek tolikrát propírané demonstrace.

Střet na Národní třídě

Ale vraťme se ještě k jednotlivým kapitolám. Dále už následuje Albertov, Vyšehrad a samotná Národní. Projdete si tedy se studenty celou trasu, dozvíte se o jejich tajných myšlenkách a plánech. Nejvýraznější je samozřejmě část věnující se samotnému konci jejich cesty. Najdete tu řadu drobných svědectví, které vám přiblíží hrůzy závěrečných okamžiků. Po několika desítkách stránek už výpovědi mohou být pro někoho lehce monotónní, ale v tu ránu se objeví nečekaná situace, kterou zažil jen jeden člověk. Na Národní třídě se ten den odehráli stovky příběhů a každý je v něčem trochu jiný. Spojuje je ovšem násilí, zloba a pocit bezmoci.

Tím se dostáváme přibližně do poloviny knihy a tematicky se přesouváme do trochu jiného sektoru. Ten se snaží přiblížit následky střetu, představuje jednotlivé účastníky ze strany zasahujících a věnuje se vyšetřování tohoto zločinu. Dozvíte se opravdu velké množství informací o Pohotovostních plucích VB, Odboru zvláštního určení (červených baretech) nebo o samotné StB. Zajímavé jsou poznatky o jejich krutých výsleších či sledovačkách.

Následky

Následuje Vyšetřování a potrestání, kde si přečtete o konkrétních počtech zraněných, podíváte se pod pokličku výslechů a možná se necháte zmást řadou konspirací a fám. Některé z nich se zaobírají postavou Ludvíka Zifčáka, který byl nasazeným agentem a z velké části díky němu vznikla fáma o mrtvém studentovi. Těch informací je prostě opravdu mnoho a komplexně se zabývají tím nejdůležitějším, co potřebujete vědět k pochopení celé této historické události.

Kniha 17. listopad 89 – co se stalo na Národní je dobrým průvodcem k tomuto dni a nabízí i něco navíc. Dozvíte se v ní řadu zákulisních informací, přečtete si velké množství očitých svědectví, a nakonec se možná i pobavíte, přestože to vzhledem k tématu zní trochu zvláštně. Věděli jste, že tatínek oblíbeného baviče Jakuba Koháka byl přímým účastníkem demonstrace, přestože ještě chvíli předtím popíjel v místní vinárně? Celá situace okolo jeho osoby nakonec dopadla opravdu neuvěřitelně, což si můžete přečíst i na konci tohoto titulu.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *