Svět knihy v Plzni navštívil Antonio Iturbe, Dita Krausová nebo Kamil Baluk

úvodní
Předposlední zářijový víkend se v pátek 20. a sobotu 21. září uskutečnil plzeňský literární festival Svět knihy. Lákal na zajímavý doprovodný program či velké množství nakladatelů, ale našlo se na něm i několik nedostatků. Pojďme se tedy na něj podívat trochu zblízka.

Plzeňská obdoba největšího knižního festivalu v České republice Světa knihy, který se každoročně odehrává v Praze, je o poznání skromnější. Jednotlivé stánky dostali poměrně malý prostor, díky němuž se třeba nakladatelství Jota nebo i Albatros Media musela trochu uskromnit. Navíc několik významných společností chybělo, mezi nimi třeba Knižní klub, Knihy Dobrovský nebo Paseka. I přesto se jednalo o jeden z nejzajímavějších knižních festivalů letošního roku. Zejména díky nabitému doprovodnému programu, který lákal na české i zahraniční spisovatele. Navštívil jsem jeho páteční část, proto nabízím své postřehy a dojmy z tohoto dne.

Dopoledne bylo uzpůsobeno především pro děti a mládež, protože v tuto dobu dorazila řada návštěv z místních škol. Mohli tak zajít na pořady Jiřího W. Procházky Jak se dělá komiks (v jeho podání Bublifuk) nebo třeba na seminář k detektivní sérii pro mládež Tajná dvojka, kterou píše společně se svou manželkou Klárou Smolíkovou. Ostatně tento tvůrce byl téměř celý den zaměstnán a odpoledne svými postřehy bavil i dospělé. Vedle něj nechyběl ani Příběhostroj, bestseller Reného Nekudy nebo třeba Emma Pecháčková a její Pilot Pírko.

DSCF1379

Vytížená byla i populární autorka fantastiky Františka Vrbenská, které měla rovněž několik pořadů o svých oblíbených žánrech a tématech. Vystupovala na nové scéně s názvem Fórum sci-fi a fantasy. V největším zdejším prostoru Klempírně potom pobíhala projekce filmu Uzly a pomeranče.

DSCF1397

Odpoledne zahájila ve 14 hodin představovačka podzimních novinek jednotlivých nakladatelů. Hned 15 z nich muselo v pevně nastaveném čase 5 minut nabídnout své stávající i budoucí knižní hity. Nechyběl ani Host, Argo nebo Svojtka. Celý tento program se natáčel a přenášel k divákům prostřednictvím facebookového livestreamu, na který se můžete podívat zpětně.

DSCF1411

Ve stejnou dobu mluvila o své nejnovější knize Rekonstrukce i nadějná spisovatelka Viktorie Hanišová. Jedná se o závěr trilogie, jejímž spojujícím tématem bylo mateřství v různých podobách. Samotné příběhy v sobě ovšem kombinují i řadu dalších námětů.

DSCF1431

Okolo 15. hodiny přišel na řadu jeden z nejvýznamnějších zahraničních hostů, polský reportér Kamil Baluk. Představil svou reportážní knihu Všechny Louisovy děti a společně s českým kolegou Ondřejem Kundrou povyprávěli o tajích a záludnostech reportáže.

V kavárně probíhala ve stejnou dobu komentovaná prohlídka výstavy ke knize Trikolora. Jedná se o komiks věnující se událostem Sametové revoluce, který je určen především mládeži. Tomu je uzpůsobena forma i styl vyprávění. Rozhodně je to velice zajímavý projekt, o němž u nás ještě uslyšíte. Autor Martin Šinkovský a ilustrátor Ticho762 povyprávěli o jeho vzniku a přiblížili některá z témat, kterými se zabývá.

 

 

Následně přichází čas na hřeb dnešního dne v podání španělského spisovatele Antonia Iturbeho, tvůrce románu Osvětimská knihovnice. Předlohou k němu byl příběh Dity Krausové, která byla rovněž přítomna. Devadesátiletá pamětnice holokaustu je velice vitální a během jejího vyprávění se sálem nesla ponurá atmosféra. Iturbe následně představil i své nejnovější dílo pod názvem K otevřenému nebi, které se věnuje francouzským letcům.

DSCF1442

Jestliže jste nechtěli poslouchat o utrpení za druhé světové války, mohli jste navštívit třeba další z programů Jiřího W. Pocházky. Ten ve stejnou dobu potvrdil, že Kyberpunk není mrtvý! (Cyberpunk’s not dead!). V kavárně potom probíhal křest knihy Ivany Jirků Na shledanou v Paříži.

Závěr pro mne potom představovala beseda s Ondřejem Kundrou, který vyprávěl o vzniku své nejnovější knihy Vendulka: Útěk za svobodou. Ta se rovněž věnuje událostem za druhé světové války a popisuje příběhy hned dvou osob – přeživší holokaustu Vendulky Voglové a fotografa Jana Lukase. Ten se věnoval velice nebezpečné činnosti, když nafotil několik snímků, které ho mohly dostat i do koncentračního tábora. Bohužel se zde projevila neúčast některých nakladatelů. Kniha Ondřeje Kundry totiž vyšla u Paseky, která nebyla přítomna. Díky tomu jste si nemohli Vendulku na místě zakoupit k podpisu. A to byla určitě škoda.

Samozřejmě se daný den konaly ještě další besedy či autogramiády, ale prostě nemůžu být všude. Sobotní část potom lákala třeba na velice populární českou autorku Alenu Mornštajnovou nebo argentinského básníka Juana Pabla Bertazzu. Nechyběla ani česká tvůrkyně knih a pořadů pro děti Klára Smolíková.

Plzeňský Svět knihy byl rozhodně velice zajímavou knižní akcí. Klidně by si zasloužila ještě větší prostor, ale podobný problém se bohužel řeší i u její starší pražské sestry. Přesto děkujeme organizátorům, že nám nabízejí podobné festivaly. A my na ně budeme rádi chodit. Podívejte se i na naší fotogalerii nebo videoukázky z některých programů. Omlouváme se za kvalitu videí, které byly natáčeny pouze na mobilní telefon. Video z besedy Antonia Iturbeho a Dity Krausové najdete na Facebooku Světa Knihy. 

Svět knihy Plzeň 2019

Obrázek 1 z 39

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.