
V letošním roce slavíme 30.výročí od Sametové revoluce a následnému konci komunistické éry. U této příležitosti samozřejmě nakladatelé vydávají knihy, které se danému tématu věnují. Pojďme se podívat na pětici z nich.
17. listopad ’89 – co se stalo na Národní – Radomil Hradil – již vyšlo u Franesa
17. listopad 1989 znamenal přelom v našich moderních dějinách. Na Národní třídě došlo ke krvavému potlačení pokojné demonstrace. Autor pomocí autentických svědectví účastníků manifestace i výpovědí velitelů zásahu událost působivě přibližuje; sleduje nejen samotný průběh celé akce, ale i její přípravy a následné vyšetřování zákroku a hledá odpověď na otázku, zda šlo o plánované spiknutí. Vše nasvědčuje tomu, že zásah nebyl připraven tajnými službami, jak se dnes mnoho lidí domnívá, ale že zde bylo vyšší, osudové vedení, kdy smyslem bylo přinesení oběti pro možnost budoucího vzkříšení. 17. listopad tak lze plným právem označit za velkopáteční událost v dějinách našeho národa
Deník – Řekněte jim, že sametová – Martin Mejstřík – již vyšlo u Galén – 2.vydání
„To, že se vysokoškoláci stali rozbuškou procesu, který nakonec vedl ke konci čtyřicetileté komunistické diktatury, nebyla náhoda,“ říká bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík. Studenti byli připraveni. Spojoval je odpor vůči všem absurdním projevům totalitního režimu. Mnozí již před listopadem 1989 trpělivě a statečně pracovali na tom, aby se do naší země vrátil fungující demokratický řád. Chtěli konečně žít normálním svobodným životem. Martin Mejstřík byl jedním z nich. Rozhodl se své zážitky z dob hluboké totality a následně porevolučních let předat nejen pamětníkům revoluce. Chce oslovit i mladé lidi, kteří možná právě díky otevřenému osobnímu příběhu lépe pochopí tragiku a bezvýchodnost komunistické ideologie, co reálný socialismus skutečně znamenal a jak se v něm žilo. Deník, který autor psal téměř patnáct let, není jen popisem událostí, je i upřímnou lidskou výpovědí. „Najdete zde téměř všechno o autorovi, velmi mnoho o studentských aktivitách před listopadem 1989 a nemálo věcí o sobě samých,“ shrnuje Martin Mejstřík.
Ten den – 17. listopad 1989 – Autor: Alžběta Ambrožová, Michal Beck, Matouš Hartman, Anna Palánová Editor: Aleš Palán – vychází 17. října u Kalich
Shromáždění na pražském Albertově, euforický pochod po nábřeží a následný masakr na Národní třídě vstoupily do dějin. Kniha Ten den: 17. listopad 1989 shromažďuje více než dvě stě přímých svědectví demonstrantů zkušených, ale i těch, kteří ten den vyšli do ulic poprvé, organizátorů i řadových účastníků, náhodných kolemjdoucích, zasahujících policistů i povolaných záchranářů. Jak prožili 17. listopad a co od něj očekávali? S jakými myšlenkami ráno vstávali a jakou budoucnost viděli před sebou, když byla demonstrace rozehnána a sčítaly se šrámy? Na čtenáře tak nemluví oddělení aktéři 17. listopadu 1989, ale sám tento den. Dává slovo známým i neznámým aktérům událostí, tedy i těm, kteří o svých zážitcích dosud nikdy veřejně nehovořili. Jejich vzpomínky doprovází rozsáhlý a z naprosté většiny doposud nepublikovaný obrazový materiál v podobě fotografií, dopisů, deníkových záznamů, oficiálních dokumentů či maleb. Ten den: 17. listopad 1989 má současným čtenářům umožnit toto zásadní datum zprostředkovaně zažít, zpřítomnit a přiblížit dnešku odkaz revolučních dnů a těžce nabyté svobody.
Sametová revoluce – Miroslav Šiška – vychází 18. října u Naše vojsko
Událostem v Československu před 30 lety dali západní novináři přídomek sametová revoluce. Název se ujal, ale neodpovídal skutečnosti. Nešlo o revoluci. Nešlo ani o státní převrat, neboť režim tzv. reálného socialismu se prostě zhroutil.
Sametová revoluce od novináře Miroslava Šišky poskytuje čtenáři čtivou, příběhovou formou ucelený pohled na události, které změnily jednou provždy naše dějiny.
Máme holý ruce – Magdaléna Platzová – vychází 4. listopadu u Cpress
Československá socialistická republika, rok 1989. Magdaléně je čerstvých 17 let, chodí do 4.B na pražském gymnáziu, touží po lásce, ale ještě víc po tom žít ve svobodné zemi. Bojí se policejních obušků, ale přesto chodí demonstrovat a Václav Havel je jejím hrdinou. Pak přijde Sametová revoluce. “Máme holý ruce” je autentický deník studentky z doby převratu, ale zároveň i historický román, ve kterém jsou popsány události tak, jak se skutečně staly.