
Na konci března vyšlo u nakladatelství Albatros nové vydání jednoho z nejpopulárnějších románů Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. Tento příběh se v minulosti dočkal seriálového i filmového zpracování. A obě formy ztvárnění nabízejí i zajímavé herecké obsazení.
Možná o něco přitažlivější bude pro dnešního diváka filmové zpracování, které vyšlo na svět v roce 1993. Jeho režisérem se stal Petr Kotek a vedle několika neznámých herců si v něm zahráli i Petr Čepek, Martin Písařík či Matěj Hádek. Děj se poměrně chytá knižní předlohy a nabízí tak zajímavou podobu známého příběhu. Na základě fotek z filmu později vznikl i fotokomiks.
Za seriálem musíme putovat o několik desítek let zpět do roku 1969. Celkem devítidílná série má na CSFD poměrně vysoké hodnocení 85 %. Jedná se o černobílý seriál, takže Červenáčkova čapka vám tentokrát nebude zářit barvou růží. Na svědomí ho má dnes již zkušený režisér Hynek Bočan, od kterého můžete znát pohádku Láska rohatá, S čerty nejsou žerty nebo seriál Zdivočelá země. I v tomto případě zde najdeme kvalitní herce v podobě Romana Skamene, Ivana Vyskočila, Jana Třísku nebo Radoslava Brzobohatého.
Ať už zvolíte film nebo seriál, obě tyto díla vás přenesou do dob, kdy Vontové vládli Stínadlům a Ježek v kleci nešel koupit v každém hračkářství. Jestliže si radši chcete přečíst jejich zážitky na stránkách knihy, určitě sáhněte po krásném novém vydání, které obsahuje i poutavé ilustrace.