Nakladatelství Jota chystá na říjen vydání knihy jednoho ze svých nejúspěšnějších autorů Ransoma Riggse. Sirotčinec slečny Peregrinové tentokrát s podtitulem Ptačí sněm. Vedle něj ovšem vyjde i Malý princ v brněnském hantecu nebo další dvě dětské knihy od autora s pseudonymem Pseudonymous Bosch.
„Nic nezformovalo můj život tak, jako to, že jsem přežil režim Pol Pota. Jsem přeživší kambodžského holocaustu. To je to, co jsem.“
V dubnu 1975 se dostali v Kambodži k moci Rudí Khmerové vedení mužem, který si říkal Pol Pot. Rudí Khmerové rozpoutali v zemi teror, vyhnali veškeré obyvatelstvo z měst na venkov a z lidí udělali otroky. Kambodžský lékař Haing Ngor v této knize vypráví děsivý příběh o tom, jak přežil běsnění Rudých Khmerů ve své zemi, a vydává svědectví o nepředstavitelném strádání, ohromující brutalitě, utrpení a nelidském chování režimu, který zemi naprosto rozvrátil. V roce 1979 se mu podařilo z Kambodže uprchnout do Spojených států amerických, kde jako sociální pracovník pomáhal jiným uprchlíkům. Další obrat v jeho životě nastal, když ho režisér Roland Joffé obsadil do role kambodžského novináře a tlumočníka Ditha Prana ve filmu Vražedná pole (1984), za kterou získal Oscara. Haing Ngor zemřel v roce 1996 v Los Angeles při loupežném přepadení.
Kniha je mimořádně silným memoárem o životě v zemi, kde vládl komunistický režim Rudých Khmerů. Autor líčí sestup země do nepředstavitelného pekla: světa otroků a nesmyslné brutality, v níž zanikl jakýkoli rodinný život. Ale vedle bolesti a strastí kniha přináší i naději a je zářným příkladem toho, jak dokáže ten nejlepší druh lásky „rozkvést“ kvůli sdílené zkušenosti děsivého utrpení. Tato kniha připomíná hrůzy války, ale je především důkazem o nezlomnosti lidského ducha.
Zážitky autora byly inspirací pro stejnojmenný film, který byl v roce 1985 oceněn třemi Oscary, jedním Zlatým glóbem a osmi cenami BAFTA.
Malý princ v brněnském hantecu je konečně na světě!
Dočtete se i o tom, jak hroznohadica šlukla elefanta.
Kdy by neznal Malého prince, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Byl přeložen do více než 300 jazyků a dialektů. Vášnivá sběratelka knižních vydání tohoto díla, Martina Dlabajová, oslovila legendárního brněnského diskžokeje a moderátora Jindru Eliáše, aby se ujal vytvoření hantecové verze Malé principál.
Počtou si nejen znalci brněnského hantecu a lidé z okolí moravské metropole, ale i všichni ti, kteří příběh dokonale znají, protože překlad systematicky koresponduje s originálem. Laici se přiučí hantecu, odborníci prohloubí svoje znalosti a obě skupiny získají nový pohled na notoricky známý příběh z jiné perspektivy.
Dozvíte se, že hroznohadice šluknó kořist celó, žádná kósavá, pak valí půl járu leháro, hébačka pas, jenom trávijó a hážó chrupnu. Nebo jak to udělat, abyste furt nemuseli rožínat lampáč. A spoustu dalších jiných věcí. Ale dále už nebudeme prozrazovat. Bude nejlepší, když si to všechno prostě přečtete sami!
Knihu doprovází ilustrace Aleše Leznara.
Malý princ byl převeden do hantecu na popud Martiny Dlabajové, sběratelky knižních vydání Malého prince. Její sbírka čítá v současnosti přes 240 knih, včetně francouzského vydání z roku 1943. K překladu do brněnského hantecu ji inspirovalo vydání v italském dialektu z regionu Friuli, kde řadu let žila a podnikala.
A jsou zpět! Protože od rozdělané práce se neodchází. A od té podivné už vůbec ne.
Když H, spolupracovník Jacobova dědečka Abea Portmana, umíral, pověřil Jacoba úkolem – dopravit nově kontaktovanou členku rodiny podivných Noor Pradeshovou do bezpečí, které jí poskytne tajná agentka V. Svěřil mu i to, že Noor se týká prastaré proroctví o sedmi emancipátorech, kteří zachrání svět podivných před hrozící apokalypsou. Pokud se podaří zachránit Noor Pradeshovou, zachrání tím i svět podivných. O jeho zkázu neusiluje nikdo jiný víc než stvůry. A ačkoliv při zkáze Knihovny duší velká většina z nich zemřela, ti nejhorší z nich přežili. Někteří jako vězňové, kterým se však na začátku nového pokračování příběhu podivných podaří ze žaláře uprchnout. Na útěku osvobodí i netvora, který poháněl Panloopticon… Celou situaci ještě komplikují znesvářené americké klany podivných, mezi nimiž hrozí válka, jíž se všemožně snaží zamezit ymbryny. V amerických smyčkách se skrývá nebezpečí a nejistota na každém kroku. Kam dřív skočit?
A aby toho nebylo málo, V je nejtajemnější a nejmocnější z Abeových bývalých společníků, která se skrývá a dělá vše pro to, aby nebyla nalezena. Jacoba čeká tvrdý oříšek. Čas nemilosrdně běží a Jacob i jeho přátelé se snaží rozluštit proroctví a přijít celé věci na kloub.
Na záda Jacobovi dýchají nepřátelé a před ním je jedno velké Neznámo… Uspěje i tentokrát?
Navštivte také webovou stránku se všemi aktuálními informacemi z kraje podivných dětí – www.sirotcinecslecnyperegrinove.cz
Buď ve střehu! Na stránkách této knihy se nacházejí nebezpečná tajemství!
Já tě varoval! Ale nemysli si, že ti něco prozradím, jako třeba to, že tato knížka je pokračování prvního dílu Tajné série, který se jmenuje Jméno této knihy je tajné.
Proč bych ti měl připomínat, že když jsme se s našimi hrdiny v první knize rozloučili, Kas a Max Ernest se právě stali členy tajemného Bratrstva Muterces a začali se připravovat na další boj proti zlovolnému doktoru L. a jeho kumpánce slečně Mauvaisové? A už vůbec ode mě neuslyšíš nic o tom, jak Kas a Max Ernest navštívili Muzeum kouzel a konečně se setkali s úžasným starým kouzelníkem jménem Pietro.
Ach, do prkýnka! Zase jsem nedokázal udržet jazyk za zuby!
Tak aspoň rozhodně nepočítej s tím, že ti něco vyzvoním o ztraceném Zvukovém hranolu, krutém Lordu Faraonovi a tajuplném tvorovi, který se před pěti sty lety narodil v lahvi (fakt nekecám!) a je klíčem k největšímu tajemství všech dob…
Ach jo, já si prostě neumím pomoct! Jsem vážně slepičí prdelka. Ale co si budeme povídat, jestli toto čteš, tak už je stejně pozdě.
Pro děti od 8 do 12 let.
Upozornění: Tuto knihu v žádném případě nečti!
Já jsem tě varoval a rozhodně ti nebudu nic dalšího říkat. Teda jen pokud bys nechtěl vědět, že tohle je třetí díl z pětidílné Tajné série. TAJNÉ, rozumíš? Takže už ti nic dalšího neřeknu.
Achjo, vidím ti to na očích, škemráš o nějaký informace, ale ode mě je nedostaneš.
No, možná snad jen to, že jde opět o dva výjimečný odvážlivce…
O jeden kouzelný deník…
Jednu Symfonii vůní…
A smrtící tajemství!
A kruci, už jsem ti vyzvěděl příliš! Je pozdě. Teď už tě nic nezastaví. Jestli vážně musíš, tak tu knihu teda otevři. Ale, prosím tě, hlavně o tom nikomu neříkej!
Pro děti od 8 do 12 let.
Světová literární událost konečně v češtině!
O Kyi Clarkové kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy jako o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Poté, co ji jednoho srpnového rána opustí matka, odejdou postupně i starší sourozenci, a nakonec se po mnoha propitých nocích nevrátí ani otec, zůstává Kya úplně sama. I když ne tak docela…
Kya je inteligentní a citlivá dívka. Žije v souladu s přírodou, odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov. Pozoruje volavky, sbírá mušle a loví ryby. Jejími nejlepšími kamarády jsou racci a chlapec Tate, který stejně jako Kya miluje přírodu a vše, co z ní vyzařuje. Naučí mladou dívku číst a stanou se z nich nerozluční přátelé. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Jenže jednoho dne Tate odejde a Kya, již mladá žena, zůstane opět sama.
Její divoká krása okouzlí mladého muže z města, Chase Andrewse, a před Kyou se otevírá úplně nový život. Když je třináctého října 1969 Chaseho tělo nalezeno v močálu bez známek života, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže močál ví o smrti všechno, ví, že smrt nemusí být vždy tragédie.
Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, je příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a je také líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že my všichni podléháme úžasným tajemstvím přírody.
The New York Times bestseller 2019, 2020
Nejprodávanější kniha Amazonu
Prodáno více než 7 milionů výtisků
Kniha roku 2019 na Goodreads – 935 000 čtenářských hodnocení
Nominace na několik literárních cen
Filmová práva ke knize zakoupila produkční společnost Reese Witherspoonové
Vzpomínky legendárního českého horolezce.
Zrodil se horolezec od pánaboha, přestože o jeho talentu zprvu nikdo nevěděl. Po několika desítkách let je jasno. Neuvěřitelných 11 700 výstupů na pískovcových skalách… K čemu jeho zarputilost, sportovní lásku a umění přirovnat v našich životech? Rakoncaj nad toto ohromující číslo vystavěl pyramidu z mnoha dalších neuvěřitelných výstupů na nejvyšší hory planety, které ho zařadily mezi elitu horolezeckého světa. Za čím opravdu šel, toho dosáhl. Co si opravdu přál, se mu splnilo. Co skutečně chtěl prožít, prožil. A přežil. I když měl několikrát namále. V těžkých skalních stěnách, někdy vysokých i 3 500 metrů, na ledovcích mezi trhlinami i v zóně smrti na osmitisícových horách, kde nedostatek kyslíku, mráz, vítr a častá beznaděj lidskému tělu nic nedarují.
Jak vyjádřit vděk nekonečnému štěstí, které ho životem provázelo? „Nemít kliku, už dávno tady nejsem,“ říká. Bez ní by ho nikdy neproslavily čtyři prvovýstupy v Himálaji, které dosud nikdo nezopakoval, nikdy by nezvládl dva unikátní výstupy bez kyslíkového přístroje na nejobávanější horu světa K2, jeden ze severu a druhý z jihu, což se dodnes také nikomu jinému nepovedlo, nikdy by nebyl prvním Čechem na vrcholech osmitisícových hor Broad Peak, Manaslu, Annapurna, Shisha Pangma, K2 a Nanga Parbat, nikdy by… V nové knize se o muži, který přiznává, že měl v životě velkou kliku, dočtete mnohem víc.
Kniha vychází k 70. narozeninám Josefa Rakoncaje.