Říjnové novinky – Grada

1 2
Nakladatelství Grada chystá otevřenou zpověď policisty, 30 dní touhy, Jazzovou baronku nebo jeden z příběhů druhé světové války

Má tajemné vraždy v New Yorku na svědomí člověk, nebo upír?

Sestra Tillie Pembrokeové je nalezena mrtvá a bez kapky krve. Jen dvě malé ranky na krku naznačují, kudy z ní unikl život. Právě tou dobou, na konci 19. století, vyšel v Americe Stokerův Dracula, a tak se představivost mnoha lidí upřela k možnosti, že v New Yorku začal řádit upír.

Tillie je náruživá a zvídavá čtenářka, proto ji takové vysvětlení sestřiny smrti nemůže uspokojit. Nedá si pokoj, dokud záhadě nepřijde na kloub. V pátrání ji brzdí ošklivé zranění, které utrpěla při pádu z koně. Na zmírnění bolestí jí lékař předepíše laudanum, opiovou tinkturu, a někteří lidé z jejího okolí ji drogou až podezřele ochotně zásobují.

Do pátrání se snaží zapojit logiku a vědu, objevuje dokonce další oběti podivného vraha, jenže stále vyšší dávky opia jí zastírají mysl. I pro dívku spoléhající na vlastní rozum je tak stále těžší rozlišit, co je skutečné a co ne, a hlavně komu ze svých blízkých může věřit.

Jak doopravdy funguje česká policie, na jakých principech stojí její každodenní činnost, jaké nároky jsou kladeny na práci řadových policistů? Každým dalším odslouženým rokem jsem nabýval silnějšího přesvědčení, že tu něco není v pořádku. A opravdu. Není!

Otevřená výpověď docela obyčejného policisty, který byl příslušníkem Policie České republiky necelých dvanáct let. Autor vychází ze svých osobních zkušeností a přibližuje postupný proces, kterým se z něj stal policista. Informuje o všem, s čím se průběžně seznamoval, co policejní práce skutečně obnáší. Objasňuje, proč vlastně došel k rozhodnutí odejít do civilu. Svůj vlastní obrázek o české policii a její současné podobě čtenářům předkládá nezastřeně a bez příkras.

Kniha zcela bez okolků vysvětluje ty nejzásadnější důvody, proč je v dnešní době a v této zemi tak těžké být policistou. Je určena komukoli, kdo se chce o Policii ČR dozvědět něco, co je záměrně skrýváno, a autor věří, že to musí být řečeno.

Kniha Třicet dní touhy je erotický román o mladé vdově Alysse, které manžel těsně před smrtí věnoval třicet karet s různými erotickými úkoly. Rob si přeje, aby jeho milovaná po jeho smrti tyto úkoly postupně plnila. Doufá, že si i bez něj bude pořádně užívat života a snad i najde novou lásku.

Lyssa nejdříve karty založí hluboko do šatníku a je přesvědčena, že je nikdy nebude hledat. Rob jí stále chybí a na lechtivé hrátky nemá ani pomyšlení.

Jednoho dne, když se vrací domů z práce, však u dveří vedlejšího bytu vidí atraktivní mužský zadek. Právě se sem stěhuje její nový soused Harrison. A Lyssa si uvědomí, že je čas splnit Robových třicet úkolů.
Nejdříve nesměle nakoupí nezbytné pomůcky v sexshopu a postupně se pouští do výzev. První úkoly zvládne sama, ale brzy se bez milence neobejde. Harrison je po ruce. Je pohledný, hezky voní a ve městě není na dlouho– skvělý materiál! Navíc je svolný a má zadek k nakousnutí.

Lyssa a Harrison spolu překonávají jednu výzvu po druhé. Jde jim to spolu opravdu dobře a zpočátku oběma vyhovuje, že jde jen o nezávazný sex. Jenže když se jejich dobrodružství začne blížit ke konci, Alyssa si uvědomuje, že si od jejich vztahu přeci jen přeje víc…

Začalo to o půlnoci…

Pannonica „Nica“ Rothschildová měla na první pohled vše – vznešený původ, milující rodinu a nevyčerpatelné bohatství. To všechno se ale změnilo, když poprvé uslyšela skladbu ‘Round Midnight v podání jazzové legendy Theloniouse Monka. Jako uhranuta kouzlem se rozhodla opustit své nejbližší i jistotu rodinného zázemí Rothschildů a vydala se do Spojených států geniálního jazzmana vyhledat.

Newyorská společnost živelnou Evropanku mezi sebe nepřijala, ale hudebníci ano. Nalezla u nich otevřenost a přátelství a oni v ní inspiraci a podporu. Její kabriolet běžně zdobil parkoviště jazzových klubů, kde trávila veškerý čas, zatímco popíjela whiskey z placatky maskované jako bible. Největší ranou pro její už tak pošramocenou pověst byla smrt drogově závislého saxofonisty Charlieho Parkera v jejím bytě. To se ale nijak nepodepsalo na její vzpurné povaze. Ani na lásce, s jakou pečovala o Monka až do jeho smrti v roce 1982.

Jazzová baronka je nejen úžasný portrét Niky Rothschildové, ale také doby, ve které žila, a generace Rothschildů, která opustila rodinnou tradici v bankovnictví. Je to fascinující vhled do dějin jejich rodu – od pronásledování nacisty, přes století financování vlád a válek. Vše na pozadí strhujícího života svobodomyslné ženy.

Čeho lze dosáhnout, když se dobří lidé spojí proti zlu?

Píše se rok 1936 a nacisté jsou v očích patnáctiletého Stephana Neumana, začínajícího dramatika a syna bohaté vídeňské židovské rodiny, a jeho nejlepší přítelkyně, matematicky nadané Žofie-Heleny, jen primitivními neotesanci. Když se Hitlerovy síly dají do pohybu, bezstarostná nevinnost obou mladých lidí vezme zasvé.

V temnotách se však skrývá naděje. Holanďanka Truus Wijsmullerová riskuje vlastní život při pašování dětí ze zemí okupovaných nacisty do států, které jsou ochotné je přijmout. Tante Truus, jak jí všichni říkají, je odhodlaná zachránit tolik děti, kolik jen bude možné. A tak když Velká Británie rozhodne, že bude přijímat nezletilé uprchlíky z Říše, odváží se vyjednávat dokonce s Adolfem Eichmannem. Pustí se do závodu s časem ve snaze dopravit stovky dětí do bezpečí.

A na dobrodružnou cestu se vydávají i Stephan a Žofie-Helena.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.