
Máme tu první měsíc nového roku a s ním se pomalu začínají rozjíždět i nakladatelé. Třeba Albatros Media v lednu vydává hned několik zajímavých titulů, včetně Přežila jsem Osvětim nebo zajímavého young adult Kolonie.
Na Marsu, pod skleněnou kupolí, žije kolonie lidí. Sedmnáctiletá Eva Knightová je dcerou prezidentky, která město vede, a díky svému postavení by měla mít vše, na co si jen vzpomene. Opak je však pravdou. Život ve vyprahlé pustině odjakživa nenáviděla a jediné, po čem touží, je vrátit se na planetu Zemi.
Teď, když její otec zemřel a bratr byl veřejně popraven místní pořádkovou silou, si bude muset vybrat. Zůstane po boku své matky a stane se následnicí diktátorského režimu, nebo se připojí k odboji a půjde za svým snem?
RUTH MAIEROVÁ se narodila ve Vídni v roce 1920 do asimilované židovské rodiny. Otec pocházel z moravských Žarošic, kde Ruth a její sestra Judith trávily v rodinném kruhu letní prázdniny. V deníku o tom v červenci 1936 píše: „Jsme teď v Žarošicích. Je tu překrásně. Mám Žarošice raději než Vídeň. Cítím se tady doma. Budu psát. Teď se musím dívat. A nasávat do sebe všechnu tu krásu. Po návratu do školy to využiju a budu z toho žít. Jako velbloud z tukových zásob.“
Po tzv. Křišťálové noci, kterou ve Vídni prožívá v předvečer svých 18. narozenin, hledá útočiště v Norsku. 26. listopadu 1942 byla při masovém zatýkání Židů v Oslo zatčena a poslána do Osvětimi.
Deník si začala psát jako dvanáctiletá školačka. Její důvěrná přítelkyně Gunvor Hofmo zápisky schraňovala padesát let. Dopisy, které Ruth Maierová odeslala z Norska, uchovala její sestra Judith v Anglii. Na základě osmi sešitů deníku a padesátky dopisů stvořil JAN ERIK VOLD strhující životní příběh, který je nejucelenějším literárním dokumentem, jaký v Norsku existuje o židovské osobě za druhé světové války.
DENÍK RUTH MAIEROVÉ vzbudil při vydání v roce 2007 značnou pozornost a práva k němu se prodala do jedenácti zemí. Česko je nyní dvanáctou zemí, kde překlad norského originálu vychází.
Kniha Krystyny Żywulské je šokujícím svědectvím zachycujícím mučivý život tábora smrti den za dnem. I přes uplynulé roky je čtenářův zážitek na výpověď očima očitých svědků a obětí holocaustu stále neuvěřitelný. Autorka přežila měsíce hladu ve varšavském ghettu a poté, od roku 1943, pobyt v táborech Osvětim a Birkenau – až do jejího útěku z pochodu smrti: během likvidace tábora. Svědectví, které vydala je jedním z nejpřitažlivějších a nejzásadnějších. Toto nové české vydání knihy (první od roku 1957) vychází v novém překladu a je zcela bez původních cenzurních zásahů. Polská spisovatelka vypráví svoje zážitky z koncentračního tábora v Osvětimi. Snaží se pravdivě, nepřikrášleně, někdy i otřesně vylíčit všechno to, co lidé některých národů museli prožít, a připomenout to všem lidem těch národů, které podobných hrůz a utrpení byly ušetřeny.
Vojta, Jindra a Tereza mají pro strach uděláno. Společně odhalili tajemství jeskyně pokladů i staré cihelny, jejich přátelství ale poslední dobou není jako dřív. Vojta si našel nového kamaráda a zdá se, že ten se líbí i Tereze. Nešťastný Jindra si nerozumí ani s rodiči, a tak uteče z domova. Za úkryt si zvolí starou hájovnu v Modrém háji, která je už napůl rozpadlá. Není divu, že se jeden z kamenů ve zdi hýbe. Když ho Jindra vytáhne, objeví sto let staré dopisy…
Herbert Citrón, zaměstnanec oddělení ztrát a nálezů v hotelu Grand Nautilus, dobře ví, že vrátit ztracené věci jejich skutečným majitelům není jednoduché – zvlášť když se neztratí nějaká věc, ale holčička. Nikdo netuší, kam se před dvanácti lety poděli rodiče Violety Parmové. Violeta poprosí Herberta o pomoc v pátrání a společně zjistí, že stopy vedou k bájné mořské obludě, malamandrovi.
První část úžasné trilogie (nejen) o bájné mořské obludě.
Svobodná matka Reine už zanevřela na lásku. Jediným mužem po jejím boku měl zůstat dospívající syn Noé. Pak ji ale služební cesta zavedla do pirátskými legendami opředeného města Saint-Malo. Ve firmě dovážející kávu, čaj a koření poznala muže, vedle něhož konečně procitla. Ale také toho, který ji před lety připravil o všechny iluze. Reine svého syna vychovala v jedné velké lži, kterou nemůže udržet věčně. Teď musí nést následky svého rozhodnutí a získat zpátky přízeň těch, kteří se od ní odvrátili.
Oblíbená francouzská autorka Agnes Martin-Lugand přichází z příběhem umístěným do jejího rodného města. Hlavní hrdinka v něm hledá lásku a především pochopení. Po zklamání pro ni není jednoduché navázat nový vztah, proto je fixovaná na svého syna. Ten ale prázdné místo v jejím životě nezaplní.
Vždy existuje naděje. Historický román podle skutečného příběhu.
Píše se rok 1939 a členové rodiny Kurcových se snaží vést normální život. Stíny války však zahalují i jejich město, a tak jsou nuceni rozprchnout se do různých koutů světa. Dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity – to vše Kurcovy čeká. I v beznadějných situacích však existuje něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.