Dubánci se dočkali dalších příběhů. Originální výtvory Petra Václavka tentokrát svými texty doprovodili Klára Smolíková a Martin Kinc. Zatímco jeden titul nabízí pouť dubánka do světa lidí, druhý přináší básnické Dubánčí šprýmy.
Na začátek ovšem musím neznalým vysvětlit, kde se vlastně vzali ti dubánci. Jejich autor Petr Václavek se jednoho dne na podzim rozhodl s dětmi vytvořit různé potvůrky z kaštanů a jiných přírodnin. A protože kaštany jim najednou došly, začali místo nich používat žaludy. A z nich vznikají první dubánci.
Pan Václavek je začal fotit a ty nejlepší snímky nahrál na Twitter a Facebook. A protože měly hodně slušný ohlas, postupem času se z nich stal určitý fenomén. Vznikl nástěnný kalendář, trička, a především knihy s dubánčími příběhy. Zatímco ty první z roku 2017 svými texty vylepšila Leona Šťastná, v loňském roce se tohoto úkolu chopila jedna z nejúspěšnějších autorek knih pro děti Klára Smolíková. Vychází Dubánek ve světě lidí.
Jak už samotný název napovídá, tentokrát se dubánek jménem Borek vypraví do světa lidstva. Chce totiž zjistit, jak o vánocích osvětlují své domy nebo zda se dá z jejich umyvadla udělat bazén. Nebude to ovšem mít vůbec jednoduché, protože na něj čeká nejedno nebezpečí. Například kocour Elvis a samozřejmě i samotný člověk. Navíc už velice brzy začne chybět i své kamarádce Lidce, která se ho vydá hledat.
Nutno podotknout, že i samotný text Kláry Smolíkové je velice příjemnou věcí pro všechny děti. Nabízí roztomilý příběh plný poznání, dobrodružství, ale samozřejmě především dubánčího světa. Zajímalo by mě, jaké má sám tvůrce těchto stvoření pocit, když si o nich může číst ve vyprávění významné české autorky.
Samotná historka o dubánkovi Bořkovi je ovšem jen polovinou tohoto díla. Tou druhou jsou úžasné fotografie Petra Václavka, které vás prostě dostanou. Nejenže vytvořil samotné dubánky, ale navíc je umí naprosto fantasticky vložit do prostředí a pomocí toho vlastně vyprávět samotný příběh. Chvílemi to až vypadá, že se musí jednat o fotomontáže, ale budu mu věřit, že všechno vzniklo přirozenou cestou. Každopádně dohromady s textem je to opravdu skvělý projekt, který si vás rychle získá.
Navíc se nejedná o jedinou knížečku, která v minulém roce vyšla. Když totiž rychle přelouskáte Dubánka ve světě lidí, můžete si užít i Dubánčí šprýmy. V nich Martin Kinc prostřednictvím básniček přináší další drobné střípky ze života těchto žaludových panáčků. A to velice zábavnou formou. Jak už napovídá název, rýmované příspěvky jsou velice vtipné.
Dozvíte se, jak probíhá u dubánků vyznání lásky, o tom, že mezi nimi najdete i čtenáře, o lyžování i návštěvě tety Běty. I když běžně nečtu básnické sbírky, tahle si mě okamžitě získala. Vzhledem k věkové skupině, které je určená, se samozřejmě jedná o jednodušší rýmované věci, v nichž jde hlavně o to pobavit.
Obě dvě knížečky si s klidem přečtete za jeden večer, ale určitě ve vašem srdci zůstanou o poznání déle. Svou přívětivostí si prostě musejí získat každého a všem malým čtenářům rozjasní jejich dny. Ale pozor, určitě hrozí, že si vaše děti budou chtít rovněž vytvořit nějakého toho dubánka. Pak vám nezbyde nic jiného, než vyrazit nasbírat žaludy a vyzkoušet svou vlastní zručnost.
Na stránkách nakladatelství Triton si můžete zakoupit Dubánka ve světě lidí i Dubánčí šprýmy.