Mukl je svědectvím o hrůzách, které se odehrály v době komunistické diktatury. Zobrazuje život obyčejné rodiny, která se díky lidské krutosti musela vyrovnat s opravdu velkou ránou a utrpením. Knihu navíc napsala vnučka jednoho z jejích členů, jenž strávil dlouhé roky v pracovním táboře.
Zatímco koncentračním a vyhlazovacím táborům druhé světové války nebo celkově nacistickým persekucím se věnuje opravdu velké množství knih i různých dokumentů, následné komunistické represe už však tolik pozornosti nemají. Většina z Čechů asi zná proces s Miladou Horákovou, ale těch neprávem utlačovaných přitom bylo daleko víc.
Na území tehdejšího Československa vzniklo krátce po druhé světové válce velké množství táborů, do nichž byli zavíráni a značně utlačováni zejména tzv. političtí odpůrci komunistického režimu. Tím se mohl stát prakticky kdokoliv, protože se nejednou jednalo o zcela smyšlené případy. Často se nacházely při uranových dolech, kde museli vězni opravdu tvrdě fárat.
Rodina Hanušů se stala jednou z těch, kteří díky zlovůli systému museli protrpět opravdu velká muka. Hned dva její členové Stanislav a Vladimír strávili řadu let právě v těchto zařízeních. Kniha se věnuje zejména mladšímu Vladimírovi, který i přes svou nevinnu zažil mučení a věznění za strašných podmínek.
Jeho vnučka Petra Čeřovská se rozhodla napsat na základě dědečkových zkušeností knihu Mukl, v níž si projdete tímto peklem společně s hlavními postavami. Jedná se v podstatě o takový životopis celé rodiny, přestože jak jsem zmínil, důraz je kladen především na Vladimíra.
Začíná poměrně nevinně, když můžete sledovat poklidný a víceméně šťastný život jedné rodiny. První tragédie se objevují již během druhé světové války, ale ústředním tématem je zejména následující část. Pro čtenáře budou asi “nejzajímavější“ dva úseky.
Výslechy
První se věnuje výslechům po zatčení. Vyšetřovatelé s jasným cílem vynutit si falešné přiznaní způsobovali oběma bratrům neskutečnou trýzeň. Dočkali se opravdu surového bití, pálení cigaretami či dokonce strhávání nehtů. Popisy těchto surových praktik se odehrávají na poměrně velkém množství stránek a zacházejí do podrobností. Autorka o nich dokáže vyprávět natolik přesvědčivě, že nebudete naprosto chápat, jak se něco podobného mohlo vůbec dít. A především jak to mohli bratři Hanušové přežít.
Pracovní tábory
Druhým úsekem je potom samotné věznění v pracovních táborech a jejich podmínky. Přestože v nich nebyly přímo plynové komory, ve většině dalších vlastností si nezadaly s nacistickými předchůdci. Vězně čekal hlad, šikana ze strany dozorců, strašné hygienické podmínky a velice namáhavá práce. Docházelo zde k násilí a někdy i úmrtím, které prostě normální člověk nepochopí. Navíc museli zacházet s radioaktivním uranem, díky čemuž měli mnozí následky na zbytek života. V táborech platilo nepsané pravidlo, že přátelství vám může zachránit život. Vězni si navzájem museli často pomáhat, aby přežili další den.
I v tomto případě najdete opravdu podrobné popisy. Celé je to přitom psané prakticky románovou formou, přestože text obsahuje reálné skutečnosti. Vladimír si prošel celou řadou táborů, takže s ním budete moci navštívit Vojnu, Rovnost nebo Mariánskou. Podmínky byly však všude strašné a vyprávění je celkově velice smutné.
Život po věznění
Následuje část o propuštění a následný život zbývajících členů rodiny až do současnosti. Hlavní postava přitom zemřela až roku 2018. Povídání o potáborové existenci slouží především jako doplnění celého obrázku příběhu rodiny Hanušů. Můžete v něm však zahlédnout následky jejich těžkých údělů, které si nesli až do smrti.
Mukl je zřejmě nejpozoruhodnější kniha s tímto námětem, kterou jsem kdy četl. Opravdu realistickým způsobem popisuje těžký život těch, jenž se střetli s komunistickou tyranií. Nic neskrývá a nebere žádné ohledy. Rozhodně to není pěkné čtení a zřejmě nějakou dobu zůstane jako temný stín ve vašich myšlenkách. Já osobně jsem však velice rád, že jsem mohl rodinu Hanušů poznat a věnuji jim tichou vzpomínku za jejich životní těžkosti a odvahu. Takovou bolest by žádný člověk neměl zažívat.
Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Grada.