
Zatímco celý svět bojuje s koronavirem, František Kotleta do něj vypustil Válkotvůrce. Jedná se o povídkovou sbírku, který vyšla v podobě e-knihy již v roce 2011. Nyní si ji můžete koupit v nové, a navíc tištěné formě.
Původně kniha vyšla ještě pod autorovým občanským jménem Leoš Kyša. Nové vydání se nejdříve objevilo rovněž jako e-book, ale naštvaní příznivci papírových výtisků si to nenechali líbit. Po jejich bouřlivé vzpouře tak vycházejí Válkotvůrci i v brožované verzi.
Celkem v nich najdete osmnáct povídek, přičemž většina je poměrně krátká. Hned šestnáct bylo zařazeno do kategorie Hlavně stručně, která je pojmenována poměrně výstižně. Všechny texty jsou ve velikosti od šesti do devíti stránek, což opravdu není mnoho. Díky tomu v nich nenajdete příliš propracované zápletky ani sáhodlouhé popisy postav.
Hlavní je totiž myšlenka. Autor se rozhodl ve svých sci-fi příspěvcích představit řadu vizí, které by se v budoucnu mohly stát realitou. V Genetickém zločinci si například pohrává s tím, že by každá žena dostala geneticky naprosto vyhovující spermie. Díky tomu by se děti rodily bez nemocí a daleko dokonalejší. Výjimečný trest zase dostanou vrazi, kterým je provedena výměna osobnosti s jejich oběťmi.
V jiné povídce Padlý bůh se ocitáme ve světě, kde je většina populace nakažena virem HIV. Zdraví lidé jsou izolováni v Austrálii, ale opravdu je jejich život šťastnější? Velký test se stal takovým předvojem k pozdějšímu románu Poutník z Mohameda. Vypráví o mimozemšťanech, kteří navštívili planetu zemi, aby ji podrobili zkoušce. Jediným novějším textem první části je potom V pomerančové zahradě, který je reakcí na současnou koronavirovou krizi a vyšel v dubnu letošního roku v magazínu Lidových novin.
Trochu jsem se bál té krátkosti jednotlivých příspěvků, ale naštěstí neoprávněně. Ač povídky příliš nemusím, v tomto případě jsem byl velice mile překvapen. Jednotlivé myšlenky jsou totiž natolik zajímavé, že vynahrazují i nedostatek ostatních vlastností. Autor je navíc známý svou schopností napsat opravdu úderné tituly, takže s tím neměl problém ani tentokrát.
Žánrově se kniha pohybuje zejména ve vodách sci-fi, ale nechybějí ani detektivní vložky a někdy až filozofické ideje. Řada z nich vás přivede k zamyšlení, zda si přejeme mít takovouto budoucnost. Zejména moderní technika je totiž lehce zneužitelná a může nám někdy pěkně zavařit.
Ještě jsem nezmínil druhou část s názvem Ve válce. V ní objevíte dvě delší povídky Přepadení penzionu a titulní Válkotvůrce. První vás pošle na planetu Penzion, která je obývaná především důchodci. Jednoho dne ji přepadnou piráti, ale místní vysloužilí vojáci si to nenechají líbit. Válkotvůrci jsou potom příběhem demilitarizované zóny okolo Ústí nad Labem, kam je vyslán novinář Daniel Petr. Vlastně nechtěně se zapojí do místního konfliktu, ve kterém figurují i členové RIA – Romské Islámské Armády.
Přestože tyto delší texty tak nějak zapadají do celého kompletu, daleko více je z nich cítit Kotletovina. Pro řadu čtenářů bude jejich čtení určitě příjemnější, protože přecijenom trochu více rozvádějí svůj děj.
Celkově je potřeba brát některé příspěvky s nadsázkou. Obsahují totiž Kotletův pověstný humor a fantazii. Tentokrát se musíte obejít bez nějakých extrémních sexuálních scén, které jsou rovněž jedním z jeho poznávacích znamení. Tato povídková sbírka je trochu odlišná od většiny autorovi tvorby a je na ní znát, že pochází ze staršího období jeho kariéry.
Není to Hustej nářez ani Příliš dlouhá swingers párty, ale přesto mě to bavilo. Leoš Kyša alias František Kotleta je prostě spisovatelský umělec, který se pro různé výstřednosti a nadčasové myšlenky narodil. Jo, a nakonec si ještě můžete přečíst i ukázku ze Spadu, ale ten už jste určitě četli ne??