Říše – Roman Bureš

Říše
Kladenský rodák Roman Bureš vždycky uměl zkombinovat fantastiku s historií a vytvořit velice poutavý příběh. Nejinak je tomu i u jeho aktuální novinky Říše, jehož název i obálka napovídají, kam se vydal tentokrát.

Stejně jako v loňském titulu Inferium zde hrají zásadní roli nacisté. Tentokrát se ovšem rozhodl dát daleko větší prostor alternativní historii a fantastiku trochu upozadil. Čtenář se ocitá ve světě, kde druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Asi si dokážete představit, že v něm opravdu není žádný ráj. Část euroasijského kontinentu je oddělena zdí, za kterou žijí lidé jako v pravěku. Evropa je plná megalomanských staveb s hákovými kříži a orlicemi.

Jedině USA by ještě mohlo Říši ohrozit, proto neustále panují obavy z třetí světové války. Ta by navíc díky rozvinuté technologii atomových bomb mohla být pro zemi tou poslední. Výhodou pro Ameriku by mohli být nadaní jedinci, kteří dokáží neuvěřitelné věci. Podaří se vojákům SEALs jednoho z nich unést a připravit na zabití vůdce?

Kniha obsahuje hned dva příběhy, přičemž se každý z nich odehrává v trochu jiné časové linii. Zápletku toho prvního jsme vám již prozradili v předchozím odstavci. Oba však mají společnou jednu věc – úžasně vykreslený svět alternativní historie, ve kterém jsou nacisté u moci. Autorovi se opravdu dobře podařilo popsat řadu míst, situací, zvyklostí či osob, které tvoří tuto realitu.

Všechno to působí velice realisticky a člověk se každou chvíli zamýšlí nad tím, jestli to mohlo takto dopadnout. Na každém odstavci je znát velká znalost problematiky druhé světové války a nacistické říše. Samozřejmě dojde i na rasismus, podíváte se do jednoho známého koncentračního tábora a vzhledem k národnosti tvůrce hraje velkou roli Protektorát Čechy a Morava. I když v alternativní verzi už s trochu jiným názvem.

Hlavní hrdinové obou příběhů nejsou zrovna náckomilové a díky tomu jim budete fandit a zároveň se o ně i bát. V první části se jedná o mladého muže jménem Alexandr, který může změnit osud lidstva. Jestli se mu to podaří, to už se nechte překvapit. Během celého děje sledujete vývoj jeho postavy, proměnu v někoho úplně jiného, a nakonec monstrózní finále, po kterém zůstanete čučet s otevřenou hubou.

V následující části se vrátíte o několik let dopředu a sledujete úplně jinou situaci. Zatímco v té první jsme se ocitli přímo uprostřed Říše, druhá se posouvá přímo k nám. Důležitou roli zde hraje Reinhard Heydrich, který se stane novým vůdcem. Asi si dokážete představit, že Čechy nemá zrovna v lásce. A ovlivní to i osudy ústředních postav tohoto příběhu Kláru a Martina. Jak asi tušíte, obě vyprávění jsou propojená, i když fungují i samostatně. Právě to druhé mě zaujalo možná o trošku více, protože se vlastně věnuje rasismu a diskriminaci, i když v trochu jiné podobě.

Říše je hodně propracovaná kniha a směle bych ji zařadil mezi autorovi nejlepší tituly. Nabízí sice velice temný příběh, ale najdete v ní i lásku a občasné vtipné momenty. Čistokrevné fantastiky je zde o poznání méně než v Inferiu, i když nějaké to nadpřirozeno se také objeví. Hlavní podstatou je ovšem neuvěřitelně vytvarovaná scenérie, která vás bude strašit v nejdivočejších snech. Veškerý život totiž mohl vypadat úplně jinak. A já jsem velmi vděčný, že žijeme víceméně ve svobodné zemi.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.