Mrtvé ženy Martina Štefka lákají nejen temnou obálkou, ale i pěkně pochmurnou atmosférou. V tomto detektivním thrilleru totiž není nouze o řadu rozřezaných těl, vyhřezlých orgánů a prostě celkově násilných činů. Slabším povahám ho proto nedoporučujeme.
Ale nebojte se. Nejedná se pouze o krvavý masakr bez nějaké zápletky. Naopak! Autorovi se podařilo vytvořit poměrně netradičního detektiva, který bude řešit hned několik složitých případů. Kniha se totiž skládá ze tří samostatných příběhů, které jsou poskládané do jednoho celku.
Hned v prvním s názvem Smrt na Kapverdách řeší ústřední hrdina této knihy detektiv Hank Giorgio vraždu vlastní manželky, kterou někdo zabil během jejich svatební cesty. Najdete tu v podstatě dvě časové linie. V jedné sledujete jejich společný pobyt a v druhé je vyšetřována samotná vražda. Díky tomuto úvodu hned poznáte, jakou má hlavní postava této knihy povahu, přednosti a negativní stránky. A musíme říct, že se jedná o opravdu nevšedního jedince.
Hank Giorgio je citově labilní člověk a jen tak něco ho nerozhodí. Dokonce ani smrt vlastní ženy. Jeho životním cílem je řešit policejní případy, v čemž je jeden z nejlepších. Díky své až neskutečné dedukci totiž dokáže odhalit chování kriminálníků, ale i obyčejných lidí a kolegů. Na jednu stranu je to pro vyšetřování nepostradatelná vlastnost, ale ve společnosti mu to příliš bodů k dobru nepřidává. Většina lidí ho má za magora nebo přinejmenším hodně zvláštního člověka.
Po návratu z Kapverd se takřka zvesela pouští do vyšetřování dalšího případu s názvem Skokanka. Na jeho začátku je nalezena značně poškozená žena pod okny jedné kancelářské budovy. Na začátku to sice vypadá na sebevraždu, ale právě díky detektivově skvělému úsudku se situace brzy mění. Jinak by také neměl co vyšetřovat, že?
A nakonec je tu zřejmě nezajímavější část Torzo, ve které se objeví hned několik mrtvol a případ začne být postupem času hodně zajímavý. Pachatel je očividně opravdový psychopat a neštítí se takřka žádného násilného chování. Jindy neomylný Hank Giorgio je tentokrát trochu v koncích, protože na místě činu se nenajdou žádné důkazy ve formě DNA.
Všechny tři příběhy by mohly fungovat i samostatně, ale přesto jsou spojené do jednoho dobře zpracovaného celku. Autor knihy Martin Štefko má na svém kontě už pár hororů, western, ale tentokrát se pustil do detektivního thrilleru. A musím říct, že se z mého pohledu jedná o jeho nejlepší knihu.
Od začátku až do konce je velice napínavá, nepostrádá zajímavé zvraty a řadu momentů, při kterých budete hrůzou zavírat oči. Ano, je poměrně dost brutální a některé popisy jsou až nepříjemné. Ale vražda prostě není žádný veselý čin a tvůrci podobných se prostě snaží podobnými líčeními trochu šokovat čtenáře. A to se zde daří na výbornou.
Zajímavé je i vložení do zahraničního prostředí, tentokrát přímo do Ameriky. Nejen díky tomu byste téměř nepoznali, že knihu psal český autor. Opravdu si troufám tvrdit, že má mezinárodní kvality a uchytila by se i na dalších literárních trzích.
Mrtvé ženy jsou thriller, jak má být a rozhodně by si měl zasloužit pozornost čtenářů. Nenechte se odradit méně známým jménem spisovatele a menším nakladatelstvím. Určitě nebudete zklamáni a budete si při čtení chrochtat blahem. Hlavní hrdina vám sice nemusí být díky své neotřelé povaze moc sympatický, ale přesto budete chtít znát jeho další osud. Tak snad se dočkáme návratu, jak tvůrce v samotném závěru naznačuje.
Nakupujte zde: