Komiksové příběhy, to už dávno nejsou jen superhrdinové nebo Čtyřlístek a Rychlé šípy. V poslední době čím dál častěji dostávají v ilustrovaných vyprávěních prostor i praví hrdinové dějin nebo naopak ti nejzarytější padouši, kteří chodili po planetě Zemi. Zářným příkladem je Článek II. od Jiřího Šimánka a Jána Lastomírskýho.
Hned na úvod této recenze je potřeba zmínit, že v tomto případě se jedná o výjimečné dílo. Článek II. opanoval letošní komiksové Ceny Muriel, když vyhrál kategorie Cena České akademie komiksu, Nejlepší komiksová kniha a Nejlepší scénář. Už tyto úspěchy svědčí o tom, že se nejedná o žádného průměrného zástupce žánru.
A při úvodním kontaktu s ním je to jasné na první pohled. V ruce máme knihu trochu většího formátu s nádhernou obálkou, na které najdete jednoho z ústředních hrdinů příběhu. Je jím kaplan Vladimír Petřek, který poskytl úkryt nejznámějším českým parašutistům a útočníkům na protektora Heydricha. Příběh Jana Kubiše a Josefa Gabčíka zná každý, kdo se alespoň trochu zajímá o české dějiny a dával ve škole pozor. Ale tito dva výsadkáři nebyli jedinými hrdiny dnů, kdy svět přišel o jednoho tyrana.
Vyprávění ovšem začíná už nástupem Reinharda Heydricha do funkce říšského protektora pro Protektorát Čechy a Morava v roce 1941. Od začátku bylo jasné, že s jeho příchodem se Čechům i Moravanům jen přitíží. Velice brzy došlo k zatýkání a popravování odbojářů i dalších údajných nepřátel říše. Obyvatelům i emigrantům z Protektorátu se to samozřejmě nelíbilo, proto bylo jen otázkou času, kdy se pokusí něco udělat. A tím něčím měl být samotný atentát.
Kniha je kombinací psaného textu a komiksu, přičemž obrázková část dostala o něco větší prostor. Všechny ilustrace jsou pouze černobílé, což by mi normálně nebylo úplně příjemné. Mám prostě rád barvičky. V tomto případě je to ovšem jen k dobru a autory musím pochválit.
Kresby působí velice autenticky. Vzbuzují ve čtenáři silné pocity, a to nejen díky emotivním tématům a událostem, které se v nich odehrávají. Je na nich vidět, že se autoři co nejvíce snaží na fanoušky zapůsobit a přenést je takřka v čase do tehdejších dnů. Často se na nich objevují samotné popravy a celkově násilné činy, což celé mrazivé atmosféře jen napomáhá.
Jak už jsem nakousl, kniha se snaží upozornit především na méně známé tváře jako byl právě kaplan Vladimír Petřek. I přesto se v ní objeví i známí atentátníci a samozřejmě samotní ústřední nacisti Heydrich nebo Hitler.
O něco větší informační hodnotu má psaný text, který tak nějak shrnuje jednotlivé okolnosti okolo Heydricha, atentátu na něj i následných represí. Vedle toho nakousává i další zajímavá fakta. Komiks potom slouží zejména jako nástroj k ovlivnění čtenářových pocitů.
Tvůrci se nebojí ukázat, že i mezi našinci bylo mnoho těch, kteří s nacistickým režimem takřka souhlasili a vesele hajlovali na náměstích. Pro ně byli výsadkáři Kubiš a Gabčík tou největší lůzou a ne hrdiny, jak je vnímáme v dnešní době. Ze současného pohledu se to zdá absurdní. Jak mohli souhlasit s těmi, pro které byli Češi jen odpadem?
Opomenuto samozřejmě nezůstalo ani vyhlazení obcí Lidice a Ležáky, které je zejména v komiksu opravdu mrazivě vylíčeno. Ilustrace působí oproti slovům ještě více reálněji a obrovskou silou zprostředkovávají tyto příšerné činy.
Celá kniha potom končí popravou samotného Petřka a předtím samozřejmě i smrtí samotných hlavních postav atentátu. S klidným svědomím si troufám tvrdit, že podobná díla by výborně posloužila i pro výuku ve školách. Stále je totiž potřeba si události druhé světové války připomínat a čím jiným, než komiksem by to šlo lépe? Právě tato forma je ideální na zprostředkování informací, které díky ní mohou lehčeji proniknout do mozků mladší generace.
Článek II. je opravdu vynikajícím pamětníkem doby, která za sebou zanechala miliony obětí. Zprostředkovává sice jen malou část nacistické zrůdnosti, ale zároveň jednu z těch nejdůležitějších pro Českou republiku. Chvála a čest autorům za práci, která je opravdu vynikající a zanechává za sebou opravdu kvalitní dílo.
Knihu vydalo nakladatelství Druhé město.