Zaklínač Torwolf – Ta jediná z cest – Ivo Hury

forest 3428663 1280
Zaklínače je teď všude plno, zejména díky jeho seriálové variaci od Netflixu. Proto i my přidáme svou trochu do mlýna, i když se tentokrát nepodíváme za tím slavným Geraltem z Rivie. Přichází totiž jeho český nástupce Torwolf v knize s podtitulem Ta jediná z cest od Iva Huryho.

Jako milovníka sci-fi a fantasy už ho štval zaklínačův vstup do showbyznysu a jeho přehnaně zmedializovaná fasáda. Rozhodl se tedy přijít s vlastní podobou bojovníka s tímto povoláním, který se nebojí vytasit meč na všechny možné padouchy. Tentokrát se ovšem nejedná o vlasatce, ale holohlavého řízka s touhou po boji.

Ve svém prvním příběhu dostane pozvánku na tajuplný kšeft, kterého se ovšem nebude účastnit sám. Už na začátku společně s ním vyrazí jeho milenka a alchymistka Froklin a další nečekaní spolubojovníci na sebe nenechají dlouho čekat. Cestou potkají nejednu zlotřilou nestvůru, ale i mocné pradávné bohy. Takže to bude pořádná jízda.

Co si budeme povídat. Autor se rozhodl trochu okopírovat slavnějšího bojovníka od Andrzeje Sapkowskiho, ale příběhů o trpaslících či elfech už přecijenom bylo daleko víc. Ivo Hury navíc vytvořil dostatečně odlišného bijce, který se může pyšnit tvrdou náturou, ale zároveň i spravedlivou povahou.

Navíc postavil po jeho bok i sympatickou dívčinu, ze které vytvořil jeho milenku. Můžete se tak těšit i na několik milostných scén, které budou v duchu tohoto fantastického světa. Vedle ní se navíc objeví i lidský válečník (který mi tedy někdy přijde jako parodie na templáře) a tři nebojácní trpaslíci, kteří jsou zde popisování téměř jako neporazitelní. Ostatně bohy si mažou na chleba k večeři.

trojnici01 1024 332x400

A tak si tahle partička vykračuje světem, občas se střetne s nepřátelskou skvadrou, kterou rozcupují na kousky a putují dále. Můžete se tedy těšit na hodně akce, drsnou atmosféru, ale i dostatečnou porci humoru. Zejména samotní trpaslíci překypují slušnými hláškami a nebojí se opřít ani do zaklínače. On je humorný už jejich jazyk, protože mluví svým vlastním nářečím takřka připomínající moravštinu.

Vedle kladných hrdinů samozřejmě nechybí ani velká porce nestvůr a nepřátelských bohů. Jejich popis je dostatečně barevný, díky čemuž působí opravdu zlověstně. Ale partička našich bojovníků si s nimi vždycky poradí, protože jsou prostě o něco tvrdší a především sehranější.

Samotný děj je jinak nekomplikovaný a jde v něm především o to pobavit čtenáře a získat si ho svou akční atmosférou. I přesto mají zejména postavy určitý zajímavý vývoj týkající se zejména jejich osobních cílů a vlastností. Uvidíme, jakým směrem se posunou do budoucna a zda i v dalších dílech zůstane tato sestava kompletní nebo se tvůrce omezí jen na samotného Zaklínače a jeho milenku.

Za pozornost určitě stojí i několik ilustrací, s jejichž rozsahem sice nebyl autor úplně spokojen, ale přesto jsou velice zajímavou vložkou. Najdete na nich samotného Torwolfa, trpaslíky, ale i nahou Froklin, takže mužští fanoušci si přijdou na své.

Zaklínač Torwolf je rozhodně zajímavou jednohubkou na poli českého fantasy. Nemá příliš mnoho stránek a zhltnete ho během jednoho či dvou odpolední. Díky inspiraci populárnějším Geraltem z Rivie si navíc získal řadu fanoušků. První díl z této série vyšel již v roce 2018, proto už s touhou očekáváme jeho nástupce, který by měl snad brzy přijít.

Ponese název Opotřebovaný den a Ivo Hury se o něm trochu rozepsal na vlastních stránkách. Především by měl přinést ještě zajímavější a komplexnější ilustrace, na kterých si chce dát autor více záležet. Celková délka opět nebude příliš velká, ono by to u podobné knihy možná ani nefungovala. No tak už se těšíme, až nám zase Zaklínač Torwolf přijede nasekat nějaká ta monstra.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *