Vesmír s čokoládou – Jana Rečková a Jiří Dluhoš

Vesmír s čokoládou
Román o obézních dětech s nadpřirozenými schopnostmi? Na první pohled to může znít téměř parodicky, ovšem to by za jeho tvorbou nesměla stát jedna z nejvýznamnějších autorek fantasy, která bohužel v minulém roce zemřela. Vesmír s čokoládou vychází z pozůstalosti Jany Rečkové, a navíc ho spolu s ní vytvořil její syn Jiří Dluhoš.

Čtenář se ocitá v alternativním světě, který je vlastně docela podobný tomu našemu. Avšak pouze do chvíle, než se objeví náctileté děti s velkými břichy, které si umějí pohrávat s živly, lidským tělem nebo třeba levitovat věcmi. Navíc je velice brzy začnou štvát obyčejní jedinci, a proto se část z nich rozhodne ovládnout svět.

Na 500 stranách tohoto románu má čtenář možnost sledovat příběh, který by se mohl zalíbit všem náctiletým, kteří nemají zrovna sportovní postavu. Tzv. mackové zde totiž dokážou dělat opravdu fantastické věci a stačí jim k tomu jediné – pořádně se nadlábnout. Nezdravé, ale chutné jezení je proto v knize na denním pořádku.

Hlavními postavami jsou zde především již jmenovaní mackové, ale najdeme tu i několik dospělých hrdinů. Ani oni rozhodně nejsou bez zbraní, protože mají jako potomci druidů rovněž určité nadpřirozené schopnosti. Ani zdaleka se ovšem nevyrovnají jedlíkům, kteří jsou pro celý děj i daleko zajímavější.

Kniha je rozdělená na 4 části, přičemž každá z nich má řadu krátkých kapitol. Ty napomáhají svižnému ději a velké čtivosti. Na začátku se nejdříve věnujeme počátkům celého konfliktu mezi macky a lidmi, následně se podíváte na zrod nejstarších zástupců této rasy, a nakonec přijdou na řadu líté a nemilosrdné boje.

Díky těmto pohledům působí celý příběh velice rozmanitě. Samotný zrod macků je poutavý a snaží se vlastně ukázat, že i oni byli kdysi obyčejnými kluky. Holek se mezi nimi totiž příliš nenajde. Celé vyprávění je napsáno značně humornou formou, i když samozřejmě na obezitě není nic vyloženě vtipného. Příběh je prostě potřeba brát s velkou nadsázkou, přecijen se jedná o román z žánru fantastiky.

chocolate 1277002 1280

V druhé půli knihy budete sledovat velkou bitvu, při které se dokonce rozdělí samotní mackové. Ne všichni totiž touží být uchvatiteli. Část z nich se věnuje především léčení, máme tu i jednoho vědce a potom prostě takové ty typické kladné hrdiny. Proto se řada z nich postaví na stranu lidí a společně se snaží čelit krutým dětským tlouštíkům.

Trochu paradoxně hraje ve zdejším světě vedle nadpřirozena velkou roli i věda a technika. Samotní útočníci totiž potřebují nějak získávat energii, kterou při boji velice rychle ztrácejí. Nejlepší by samozřejmě bylo se pořádně nadlábnout, ale uprostřed bitvy to prostě nejde. Proto se snaží jejich vědátor David vymyslet přístroj, který by je postupně nabíjel.

V jednotlivých kapitolách najdete i oddělené rámečky, ve kterých se dozvíte podrobnosti o maccích, jejich zaměření nebo o různých důležitých událostech. Pocházejí z tamních deníků a encyklopedií. Jedná se o příjemné doplnění textu přispívající k lepšímu pochopení děje a celkovému vžití se do něj.

Vesmír s čokoládou je velice vtipný román, který představuje zajímavý alternativní svět plný jídla. „Sex je jenom jiná forma čokolády“, pronáší jeden z hlavních hrdinů a tahle hláška by klidně mohla zlidovět. Těšte se na velkou porci nadpřirozených schopností, parádní bitvu, a především se seznamte s macky, kteří vaši lednici nenechají dlouho plnou.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství Fortna

https://efortna.cz/vesmir-s-cokoladou/

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *