Tom Felton jako Draco Malfoy i obyčejný mudlovský kluk

glenfinnan gc23c9f854 1280
Kniha s poněkud delším názvem S kouzelnickou hůlkou: Magické dospívání filmového čaroděje je autobiografií Toma Feltona. Toho asi znáte spíše jako onoho nepříliš přívětivého chlapce Draca Malfoye z Harryho Pottera.

Většina lidí bude u této knihy čekat, že nejdelší část jeho sepsaného životního příběhu se bude týkat právě hraní ve slavném filmu o čarodějnické škole. A nebudete se mýlit. Vlastně by se obsah dal rozdělit na 3 části – před Potterem, Potter a po Potterovi. Po natočení tohoto dětského fantasy bestselleru ostatně už nikdy nebyl život jako dřív.

Abychom ovšem Tomovi nekřivdili, snaží se svůj život uchopit z více stran. Poznáte jeho rodinu (především bratry), začátky herectví a sám vás seznámí se svou nepříliš jednoduchou povahou. K samotné postavě Malfoye má vlastně mnohem blíž, než byste čekali. Už v mládí totiž prováděl lumpárny a někdy se dokonce ocitl na hraně zákona. Ve svém životopise se to na navíc nebojí přiznat.

Část věnovaná natáčení Harryho Pottera vás zavede do ateliérů, v nichž poznáte nejen zákulisí celého projektu, ale především se seznámíte se samotnými herci. U značné části z nich se rozhodl Tom Felton poodhalit roušku jejich povah a dovolí vám nakouknout pod jejich kostýmy. Je to vlastně velice zajímavé, když si odmyslíte ony postavy a seznámíte se s nimi jako s obyčejnými lidmi.

Pro fanoušky tohoto fenoménu bude čtení knihy a poznávání zákulisí natáčení opravdovým blahem. Rádi budete vzpomínat na dobu, kdy jste jednotlivé filmy viděli poprvé. A autor vám bude skvělým průvodcem. Na to, že se totiž nejedná o profesionálního spisovatele, se této práce zhostil s velkou vervou a výsledek je na vysoké úrovni.

Nakonec budete svědky momentů, kdy se Tom Felton stává z obletované megastar vlastně troskou. Samozřejmě se to nestalo ze dne na den, budete svědky postupného úpadku jeho osobnosti, kdy nejspíše neunesl samotnou slávu. Musím se přiznat, že autora obdivuji za to, že dokázal o těchto svých velice těžkých dnech s takovou otevřeností mluvit.

Samozřejmě nechybí ani mnoho fotografií z natáčení i soukromí. Ty už vlastně jen dotvářejí celou autobiografii herce, která rozhodně stojí za přečtení. Troufnu si tvrdit, že se opravdu jedná o vynikající počin ze všech úhlů pohledu. Na první dobrou samozřejmě zaujme zejména fanoušky Harryho Pottera. Dokážu si ovšem představit, že si získá prakticky kohokoliv, kdo si rád přečte podobný druh literatury.

Tom Felton rozhodně nebyl v životě žádné neviňátko. Nebyl na všechny lidi okolo sebe vždy příjemný a milý. Draco Malfoy se tak mohl stát jeho podstatně přiostřeným odrazem v zrcadle. Tím nechci tvrdit, že se jedná o zlého a špatného člověka. To určitě ne. Na druhou stranu i z jeho vyprávění poznáte onu určitou paralelu mezi nimi.

Tohle je přesně ten typ čtivé autobiografie, při níž vlastně budete mít pocit, jako by sám herec seděl vedle vás a o svém životě vám vyprávěl. Ponoříte se do jejích stránek a budete společně s ním prožívat všechny radost i strasti života filmové herce. Poznáte ho ovšem i jako obyčejného kluka, podobného mnohým z vás. Vypravte se tedy na cestu čarodějným i mudlovským životem, na níž se rozhodně nebudete nudit.

 

Knihu S kouzelnickou hůlkou od Toma Feltona můžete koupit na stránkách nakladatelství Prah.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.