Studené světlo hvězd je skvělá sci-fi antologie plná bojů s emzáky

milky way 2695569 1280
Studené světlo hvězd je souborem deseti sci-fi povídek, které čtenáře pošlou do hlubin vesmíru bojovat s mimozemskými tvory a objevovat krásny nepoznaného. Pražský autor Pavel Fritz ve svých textech nabízí řadu zajímavých myšlenek, které se třeba v budoucnu mohou stát skutečností.

Pavel Fritz rozhodně není na poli literatury nějaký začátečník. Už v roce 2012 si na konto připsal svůj debutový román Letka 307. O tři roky později přišel s dalším románem s názvem Přístav u řeky Styx. Oba se přitom zařadili do žánru sci-fi. Poté už v roce 2016 následovala povídková sbírka Archa zrůd, motající se na hranicích sci-fi, fantasy a horor. Zatím poslední dílo je rovněž povídková antologie Studené světlo hvězd, které už je napevno zařazeno do ranku sci-fi.

Jeho poslední počin je přitom z části souborem několika již zveřejněných povídek, ať už v přechozí sbírce Archa zrůd, v časopisu XB-1 či ve sborníku Mlok. Pouze dva kratší kousky a nejdelší závěrečná novela jsou zcela nové, dosud nezveřejněné. Všechny texty k sobě ovšem žánrově a stylově skvěle zapadají a tvoří dohromady zajímavou vesmírnou podívanou.

Boje s emzáky v hlavní roli

V drtivé většině z nich ústřední hrdinové bojují proti nepřátelským emzákům. Pokaždé však jejich válečné úsilí probíhá a vrcholí trochu jinak, objevíme tu rozmanité prostředí a řadu, často dost nelíbivě vypadajících potvor.

Hned úvodní Pláž nabídne pohled na velice zajímavou krajinu hemžící se neznámými druhy živočichů, kteří se snaží ústřední hrdinu dostat. Ten má naštěstí po boku mocného spojence. Bestie vás pošle do netradičního labyrintu, v němž ztracení lidé naleznou mocného nepřítele. Podaří se jim najít cestu ven?

Povídka To, co milovalo Arthura Brookse mě obzvlášť zaujala. Nabídne jednoho muže, který objevil dosud neznámý mimozemský druh a naučil se s ním komunikovat. Do toho vlítne jedna ženská a spustí sérii událostí, které skončí hodně zajímavě. V závěru jsem fakt koukal s otevřenou pusou.

Musím zmínit ještě jednu povídku s názvem Čau zítra. V ní budete svědky bojů nadčasově vybavené armády, jejíž členové jsou vlastně nesmrtelní. Dokážou totiž zálohovat svůj mozek a v případě úmrtí v boji ho dát do nového těla. Ani to ovšem nemusí být bez chyby.

Nečekané zvraty a závěry

Nemá cenu zmiňovat se o všech povídkách, ale většina z nich mě maximálně bavila. Jasně mohou se objevit nějaké o malinko slabší chvilky, ale ty jsou velice rychle vystřídány dalším skvostným obrazem. Veškeré texty rovněž nabídnou nějaký zajímavý zvrat nebo překvapivý závěr. Někdy je celý děj v podstatě docela klidný a najednou vás sedačka vymrští do výšin. Autorovi se opravdu daří namíchat koktejl, na jehož poslední doušek budete ještě nějakou chvíli s láskou vzpomínat.

Dočkáte se samozřejmě hromady akce, všemožných zbraní, vesmírných lodí i planet. Prostě poctivá scifárna se vším všudy. Dojde na věrné přátelství i nějakou tu erotiku nebo takřka filozofické myšlenky. Především se však budete královsky bavit a sledovat velkolepé scenérie.

Prostě pro milovníky dobré sci-fi

Studené světlo hvězd je podle mého soudu sbírkou opravdu hodnotných sci-fi povídek, které dokazují i kvality samotného autora. Myšlenky se zbytečně neopakují, naopak každý z textů přichází s něčím novým a originálním. Jestliže rádi lítáte ve vesmírných korábech a rádi si pořádně zastřílíte na nepřátelské potvory, tohle bude něco pro vás.

 

Knihu můžete za skvělou cenu nakoupit na stránkách nakladatelství Epocha.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *