Smrt na festivalu – Laurence Anholt

concert 1149979 1280
Smrt na festivalu nabízí napínavý detektivní příběh, ve kterém anglický spisovatel Laurence Anholt nahlédl za oponu hudebního showbyznysu. Kdo a proč mohl zavraždit populárního zpěváka Ethana Flynna a to přímo na pódiu největšího hudebního festivalu?

Když někdo spojí dva mé největší koníčky (hudbu a literaturu), v mých očích takřka nemůže šlápnout vedle. Laurence Anholt navíc napsal opravdu poutavou detektivku, kterou jsem hltal od začátku až do konce.

Hned na začátku v ní dochází k vraždě frontmana hudební skupiny Stigma Ethana Flynna, kterého přímo na pódiu festivalu Glastonbury zabije elektrický výboj z kytary. Nešťastná náhoda je velice brzy vyloučena, což čtenářům dochází už při popisu samotné smrti hudebníka. Vyšetřováním je pověřena dvojice detektivů Shanti Joyceová a Vincent Caine, které dohromady svedl případ mrtvé umělkyně (v knize Smrt jako umění). Následuje řada výslechů a postupem času i první domněnky. Je vrahem bratr samotného hudebníka, který mu záviděl jeho talent? Podezřelých je ovšem daleko víc, takže vyšetřovatele čeká pořádná porce práce.

Nejpodstatnějšími základními kameny této detektivky jsou pro mě ústřední hrdinové a samozřejmě i prostředí hudebního festivalu. Začneme ovšem u vyšetřovatelů Shanti Joyceové a Vincenta Caina. Autorovi se podařilo vytvořit opravdu zajímavou dvojici postav, které jsou navzájem velice odlišné, přesto spolu vytvářejí takřka dokonalý tým. Zatímco ženská polovička je ta zodpovědnější, pragmatická a občas až suchar, ta pánská se dokáže rozjet ve velkém stylu a vtípky i komplimenty chrlí na všechny strany. Prostě okouzlující.

 Díky výrazné odchylnosti mezi nimi často dochází k nedorozuměním a sporům, které občas působí až komicky. Přestože spolupráce je pro oba poměrně těžká, jen společnými silami se mohou dopátrat samotného pachatele. Oba si to tak nějak uvědomují, i když každý vlastně po většinu případu chce jít tak trochu jiným směrem.

Zasazení této dvojice do prostředí hudební festivalu a jeho zákulisí je potom výborným tahem. Čtenář má často pocit, jako by se ocitnul přímo na obrovském pódiu a v zákulisí se potkal s některou z hudebních hvězd. Tvůrce má tento svět velice dobře zmapovaný a určitě se před sepsáním své knihy věnoval i důležité přípravě a výzkumu. Potkáte hudební star, které se dokážou chovat dost namyšleně, ale někteří z nich ukážou i svou lepší stránku. Nechybí ani bedňáci, ochranka nebo místní obyvatelé, kteří mají každý rok možnost navštívit tento festival zdarma.

A co samotná zápletka? Není úplně dokonalá a vlastně se rozlouskne až téměř v závěru, ale určitě má své kouzlo. Pachatele zřejmě dopředu neuhádnete, protože je dostatečně zamaskován a Anholt se vás často snaží svést špatným směrem. Pro někoho ovšem může být rozuzlení zklamáním, protože čekal něco trochu jiného. Na druhou stranu je vlastně důvod pro samotný zločin poměrně pozoruhodný.

Smrt na festivalu má mnoho silných míst, a přestože to není úplně bezchybná detektivka, postavy a námět to bohatě vynahrazují. Jedná se o samostatný případ, takže nemusíte mít nutně přečtený první díl této série. Vzhledem k velice zajímavým vyšetřovatelům si ho ovšem určitě nenechám ujít. Prostředí hudebního zákulisí pro mě bylo třešničkou na dortu, která z této knihy udělala jednoho z nejzajímavějších zástupců svého žánru za poslední dobu. Alespoň pro mě jako fanouška muziky.

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Grada

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *