Šedá – Dalibor Vácha

soviet union 2704166 1280
Dalibor Vácha ve svých knihách často spojuje historii s fikcí a nejinak je tomu i v případě Šedé. I když tentokrát přecijenom více zapracovala jeho fantasie. Připravte se na jedince s paranormálními schopnostmi, ale i zákeřné příslušníky STB.

Ústřední postavou je sedmnáctiletá Jenovéfa, jejíž rodina má paranormální schopnosti. Díky tomu se ovšem dostali do hledáčku organizace, která podobné jedince odchytává. V Československu sice došlo k převratu, ale stárnoucí agenti STB ještě zdaleka neodešli do důchodu. Právě oni totiž budou hýbat s ručičkami osudu.

Šedá je zajímavá kniha, ale rozhodně není určena pro každého. Dalibor Vácha se zabývá dějinami Československa a výrazně je vkládá i do svých knih. Tentokrát se více zaměřil na komunistickou moc a STB, ale celkově v zápletce najdeme řadu dalších námětů. A není jich zrovna málo.

Rozjezd je trochu pomalejší a bude vám chvíli trvat, než se do příběhu začtete. V ději se objevuje poměrně velké množství postav, přičemž se velice rychle střídají pohledy vyprávění. Jednou z nejzásadnějších postav je potom právě již jmenovaná Jenovéfa. Nemůžu říct, že by se jednalo o nějakou sympatickou hrdinku. Vlastně jsem si k ní nějaký bližší vztah nevybudoval.

Postupem času se začíná situace vyostřovat, přibývají akční momenty a některé popisy jsou opravdu famózně popsané. Objevují se úderná komanda, která se snaží odchytávat jedince se zvláštními schopnostmi a vždycky je z toho pořádná řežba. A autorovi se opravdu daří z ní udělat neskutečnou podívanou. Právě bojové scény jsou pro mě těmi nejzajímavějšími momenty celé knihy.

Po delší chvíli se sice trochu zorientujete v postavách a situacích, ale stále mi to přišlo chvílemi lehce chaotické. Děje se toho opravdu hodně a rozhodně se nedá mluvit o nějaké oddychové literatuře. Na druhou stranu jsem již dlouho nečetl takhle propracovanou a bohatou zápletku, takže záleží na čtenáři, jestli má raději složitější literaturu.

V rámci žánru alternativní historie se rozhodně jedná o jednoho ze zajímavějších zástupců. Autor připomíná praktiky komunistické moci, a především příslušníků STB, kteří jsou v tomto případě už trochu za zenitem. Následná kombinace s paranormálními schopnostmi vytváří opravdu přitažlivou atmosféru, která vlastně kombinuje historii s trendem superhrdinů.

Jak na závěr shrnout Šedou? Část čtenářů určitě bude mít rozporuplné názory. Fanoušci Dalibora Váchy budou zřejmě nadšení, ale mezi ostatními se jistě najdou i tací, kteří jí nepřijdou na chuť. Je psaná poměrně specifickým stylem, ale přesto to všechno ji nemůžu úplně odsoudit. Akční scény jsou prostě geniální a v pokročilé fázi se to celé rozjede a zastaví až na konci. Musíte tedy chvíli vydržet a po dočtení vám určitě zůstane i řada pozitivních dojmů.

https://www.epocha.cz/kniha/dalibor-vacha-seda-prvni-vydani-brozovana/

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *