Sametové iluze – Petr Čepek

wood 1824266 1280
Sametové iluze od Petra Čepka na první pohled vypadají jako napínavá detektivka, ale celý příběh je daleko komplikovanější. Připravte se na mnohavrstvý román plný politiky, lží a zklamání.

Hlavní roli sehraje partička spolužáků ze sportovního gymnázia, kteří dlouhá léta působí jako nerozluční přátelé. Čtenář má možnost sledovat jejich zážitky ze školy, jež se odehrávaly ještě během komunistické éry. Posléze se však děj přesouvá do roku 1994, což je pro mnohé úplně jiný svět. Komunisti jsou pryč, ale z minulosti zůstávají křivdy i nevyřčená tajemství.

V knize Sametové iluze toho najdete opravdu mnoho. Z velké části se věnuje období před pádem komunismu, výstižně popisuje situace, které se běžně děly a ukazuje dobu takovou, jaká byla. Děj se ovšem neustále přesouvá v čase a pohybuje se v rozmezí více než dvaceti let. Díky tomu se můžete podívat i do doby po rozpadu Československa, kdy se odehrává současná linka. V ní sledujete vzestup jedné z postav jako politika, zatímco druhý se díky kupónové privatizaci stává vlivným podnikatelem. Román tedy popisuje hned dvě protikladné éry, které si připomínáme v letošním roce díky 30. výročí Sametové revoluce.

Jedna část se zaměří i na základní vojenskou službu za komunismu a na problémy s šikanou. Těch námětů, které tvůrce při psaní obsáhl do svého díla je opravdu hodně a díky tomu děj není úplně jednoduchý. Čtenář prostě musí trochu přemýšlet, aby si všechno poskládal dohromady. Zároveň se však vedle zajímavého příběhu dozví celou řadu zajímavostí, které z části vycházejí z reálných skutečností minulosti.

Z velké části potom před sebou máte příběh kamarádů, ve kterém pozorujete postupný vývoj v jejich vztazích, prožíváte jejich životní zklamání i první lásky. Postavy působí velice realisticky, dělají chyby a občas se i poštěkají. Díky tomu se do nich rychle vcítíte a prožíváte všechny události společně s nimi.  

Důležitou roli sehraje i sport, konkrétně stolní tenis. No není se čemu divit, protože autor se mu od mládí hodně věnoval a v pouhých třinácti letech to dotáhl až na mistra republiky. Fanoušci této hry tak budou určitě nadšeni, dočkají se napínavých zápasů, bouřlivých výher a neuspokojivých proher. Ale nebojte se, knížka je určena i lidem, které ping pong tolik nebere.

Jedním z nejzajímavějších faktorů, který z této knihy dělá nadprůměrné dílo, je určitě střídání úhlu pohledu samotného vyprávění. Během děje můžete sledovat činy hlavních hrdinů z mnoha stran. Některé situace se dokonce opakují, aby očima jiné osoby vynikla ta správná perspektiva.  

Kniha nabízí vývoj hlavních hrdinů v jejich mladých školních letech a posléze i jejich osudy v dospělosti. Díky tomu může být určena široké čtenářské základně, protože každý si v ní najde své. Od mladistvých průšvihů, přes sportovní zkušenosti až po starosti vydělávajících.

Zápletka postupně graduje a v druhé polovině míří ke konci, který rozplete některé události a nabídne odpovědi na pár zásadních otázek. Určitě budete příjemně překvapeni, jak se autorovi podařilo pospojovat dějové linky a zvolit poměrně nečekané postupy k rozluštění celé pointy románu.

Sametové iluze se určitě řadí ke knihám, které byste si měli přečíst. Kombinuje životní příběh několika jedinců s poznáváním doby před a po revoluci, nebojí se naťuknout ani choulostivá témata, a především nabízí opravdu přitažlivou a originální formu románu.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *