S Komenským do komiksu aneb poučení zábavnou formou

school 916678 1920
S Komenským do komiksu můžete vstoupit společně s Klárou Smolíkovou a Lukášem Fibrichem, kteří pro vás přichystali úžasnou knihu o muži s přízviskem Učitel národů. Jak už tomu u oblíbené české autorky bývá, hodně se pobavíte, ale zároveň i poučíte.

Momentální nešťastná situace okolo pandemie hodně zastínila i řadu důležitých událostí nebo třeba výročí. Patří k nim i Národní oslavy Jana Ámose Komenského, které se konají mezi lety 2020 a 2022. Právě v těchto dvou rocích si připomínáme 350. výročí jeho úmrtí (2020), ale i 430. výročí narození (2022).

U této příležitosti samozřejmě musela vyjít i nějaká pěkná knížka, protože literatura jednoznačně patří mezi nejdůležitější odkazy na tuto důležitou osobnost. A chopila se jí ta pravá spisovatelka s řadou zkušeností, která prostě umí napsat poutavý titul o historii s důrazem na určení pro dětského čtenáře. V její práci jí pomohl ilustrátor Lukáš Fibrich, s nímž spolupracovala už na díle H.U.S..

A konečný výsledek je rozhodně parádní. Při koupi se vám do rukou dostane hodně velká knížka plná zajímavých informací, zábavných příběhů a nádherných obrázků. Celý komplet je rozdělen do několika částí.

Už podle názvu je jasné, že součástí je i komiks. V něm objevíte nejdůležitější milníky života J. A. Komenského, ale i odkazy zasahující až do dnešních dnů. Budete svědky mnoha bitev nebo jiných důležitých událostí v dějinách našich krajin. Dozvíte se o jeho smutném dětství, poznáte jeho pozdější přátele a samozřejmě budete i u zrodu jeho nejvýznamnějších knih. Celý komiks klade důraz na poučení, ale rozhodně se u něj budete i bavit.

Ilustrace jsou krásné, je v nich hodně detailů a nechybí tu ani různé mapy či jiné celostránkové obrázky. Rovněž tu objevíte i několik rébusů a hádanek, takže o rozptýlení nebude nouze.

Vedle toho v knize najdete i zábavný příběh dívky Filipy a jejích kamarádů, který se odehrává v současnosti. Děti se v něm zúčastní oblíbené únikovky, v níž se potkají právě s Učitelem národů. Vzhledem k tomu, že se tato část odehrává v přítomnosti, možná bude pro mnoho čtenářů přístupnější. Nenabízí klasická poučná sdělení, ale velice chytrým způsobem přesto vkládá důležité informace do vašich hlav.

Oba způsoby vyprávění jsou v podstatě samostatné, ale vztahují se na osobnost Komenského a nabízejí tak zprávy o jeho životě a době. Hodně se mi líbí i přesah až do přítomnosti. Budete mít možnost potkat se s potomky této osobnosti, podíváte se i na Václavák v době Sametové revoluce a samozřejmě nechybí ani vyhlášení nejlepšího učitele Zlatý Ámos.

Celý komplet je prostě úžasný a rozhodně se stane důležitou součástí vaší knihovny. Této publikaci nemůžeme naprosto nic vytknout, protože nabízí řadu informací a spoustu zábavy v nádherném obalu. Vlastně pokračuje v duchu učení Jana Ámose Komenského, který se snažil o výuku a výchovu dětí tak, aby byla alespoň částečně zábavná.

Další informace o knize najdete na stránkách nakladatelství Portál

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *