Rudá nabízí akční čtení plné bitev a jedinců s psychotronickými schopnostmi

sun g5fe8e479f 1280
Po Šedé je tu Rudá. Dalibor Vácha přichází s volným pokračování knihy o lidech s nadpřirozenými schopnostmi i Sovětském svazu, který se snaží proniknout do střední Evropy. První díl mě v některých momentech příliš nebavil. Polepšila se v tomto ohledu jeho nástupkyně?

Hned na úvod si dovolím trochu vysvětlení. Rozhodně nechci tvrdit, že Šedá byla vyloženě špatnou knihou. Zejména ze začátku jsem se v ní ovšem dost těžko orientoval a trochu ztrácel. Rozjezd mi přišel lehce pomalejší, větší a zajímavější akce přišla až o něco později.

I proto jsem k Rudé přistupoval tak trochu s rezervou. Nečekal jsem příliš, ale výsledek mě o to více překvapil. Takřka od začátku přichází velké množství akce. Už žádné zbytečné řečičky. Přichází válka, do které se zapojí nejen Sovětský svaz, ale rovněž hodně jedinců s psychotronickými schopnostmi. I proto vám musí být jasné, že tohle bude velká podívaná.

Vyprávění se soustředí na jednoho z účastníků války Karla, ale i obdařené jedince Mišu a Jenovéfu. Sledujete tak nejenom lité boje, ale i osud účastníků cirkusu. Jenovéfa je naše stará známá, s níž jsme toho už hodně prožili. Tentokrát sledujeme její odchod od Mišy a cirkusu, ale i další nebezpečnou cestu za tajemstvím šedé.

Všechno je podstatně jednoduší, není tolik času na politické machinace a skoro mi přijde, jako bychom četli vlastně trochu jinou sérii. Množství akce je opravdu štědré. Různé bojůvky, přestřelky i souboje za pomocí psychotronických schopností jsou takřka na denním pořádku.

Samotné postavy Jenovéfa, Mišo nebo Karel mi přijdou podstatně zajímavější a většinu z nich jsem si rychle oblíbil. Jasně, nejsou to úplně dokonalí hrdinové, ale ani žádní suchoprdové. Dočkáte se řady vtipných hlášek i trochu ostřejšího slovníku, který se k podobné zápletce prostě hodí.

Dalibor Vácha je historikem, který má na svém kontě řadu odborných publikací. A znát je to i na jeho beletristické tvorbě. V této knize sice najdeme prvky sci-fi či postapa, ale na samotných bitvách prostě jsou znát znalosti válečných dějin. Díky tomu působí daleko uvěřitelněji, přestože v nich jsou nadpřirozené prvky.

Rudá je za mě minimálně o level výše než její předchůdce. Jako by se autor poučil z některých drobných nedostatků a přinesl čtenářům to nejlepší, čeho je schopen. Máme před sebou skvělou akční palbu se zajímavou zápletkou, která nabízí i sympatické postavy.

U Šedé jsem našel názor, že si čtenáři podle obálky mysleli, že se bude jednat o takové české Avengers. Pravda byla někde úplně jinde, ale v druhém pokusu už jsme na tom podstatně lépe. Jasně tohle nebyl tak úplně autorův záměr. Troufám si ovšem tvrdit, že tentokrát si vás jedinci s nadpřirozenými schopnostmi získají o poznání více.

 

Knihu Rudá si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Epocha

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *