Rodina v podkroví – Lisa Jewell

villa 3237114 1280
Oblíbená britská autorka Lisa Jewell přichází s dalším znepokojivým thrillerem s názvem Rodina v podkroví. Ze začátku možná nebudete jeho zápletku příliš chápat, ale postupně vám začne docházet znepokojující realita.

Libby je obyčejná pracující žena, nepříliš bohatá, bez manžela nebo dětí. Svoje vlastní rodiče nikdy nepotkala, protože je adaptovaná. Žije si svůj nepříliš vzrušující život až do dne, kdy prostřednictvím svěřeneckého fondu zdědí obrovský barák, v němž právě její biologičtí rodiče bydleli. Díky tomu začne postupně odhalovat zlověstnou minulost své rodiny, kterou by asi nikdo z nás nechtěl prožít na vlastní kůži.

Není ovšem jedinou postavou, jenž nám bude tento příběh vyprávět. Postupně se totiž střídají hned tři vypravěči. Vedle již zmiňované Libby budete mít možnost poznat i svobodnou matku Lucy, která se společně se svými dětmi musí probíjet nelehkým životem. Do třetice je tu mladý kluk Henry, díky němuž se můžete podívat do minulosti již zmiňovaného domu a rodiny.

Musím říct, že po prvních sto stranách jsem vlastně vůbec netušil, o co se jedná. Postupně poznáváte všechny tři vypravěče a jejich zdánlivě nesouvisející životní úděly. Všechno je zastřené tajemstvím, které někdy bývá hodně zlověstné.

Hlavní úlohu zde hraje již zmiňovaný dům. A co si budeme povídat, když se v románech vyskytuje nějaká podobná prastará stavba, většinou se v ní odehraje něco hodně špatného. Tentokrát se sice neocitneme ve vodách hororu a duchové tady prostě nejsou, ale přesto vás v některých momentech bude hodně mrazit v zádech.

Postupem času se začne zápletka před očima čtenářů odhalovat a odkrývat své zlověstné záhady. Věřte mi, že až do konce nebudete vědět, jak to vlastně ve skutečnosti dopadlo. A pravda je mnohem šílenější, než se vám může zdát.

Autorce se v jejím thrilleru daří vytvářet opravdu znepokojivou atmosféru, vyvolává ve vás nepříliš pozitivní emoce, a především velice dlouho skrývá podstatu věci. Odhalené souvislosti mi v některých chvílích přišli až trochu přehnané, ale kdo ví, třeba se něco podobné odehrává i v reálném životě.

Za zmínku určitě stojí i samotné postavy. Většina z nich nepostrádá velice zajímavou kombinaci vlastností a charakteru a celkově působí hodně výrazným dojmem. Ostatně se okolo nich odehrávají často dost šílené události, takže jim nezbývá nic jiného než v sobě najít svoji vnitřní sílu.

Rodina v podkroví je dost těžko uchopitelný thriller a recenze na něj se nepíše vůbec snadno. Velkou část čtení vůbec nebudete tušit, co se před vámi odehrává a později budete jen se zděšením civět. Nakonec budete přemýšlet nad tím, kdo je skutečně pozitivní a kdo negativní postavou. Abyste totiž sami unikli zlu, musíte se někdy dopustit strašného činu. A to je jádrem celé této knihy. Jedná se vlastně o poměrně složité čtení. Když však propadnete jeho kouzlu, přinese vám velký zážitek.

 

https://www.grada.cz/rodina-z-podkrovi-11679/

 

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *