Propast smrti je kvalitní detektivkou s Kate Marshallovou v hlavní roli

855x293 Propast smrti banner 4
Robert Bryndza je zpět a s ním i třetí případ Kate Marshallové. Propast smrti se ovšem vydává trochu jiným směrem než jeho předchůdkyně. Dokázal oblíbený britský autor žijící na Slovensku doskočit vysoko nastavenou laťku?

Kate a Tristan si společně otevřeli soukromou detektivní kancelář a konečně dostávají svůj první velký případ. Mají zjistit, co se stalo s dvanáct let pohřešovanou novinářkou Joanne Duncanovou. Během vyšetřování nalézají spojitosti s dalšími pohřešovanými osobami a posléze docházejí k znepokojivému závěru – mají co dělat se sériovým vrahem.

Robert Bryndza se ve své nejnovější knize rozhodl upustit od větší porce brutálního násilí a sází především na vyšetřovací linii. Jasně, je tu několik kratších popisů vražd, ale nijak zvlášť nevyčnívají a rozhodně se v nich autor nevyžívá. Daleko více tu najdete různé výslechy, pátrací teorie a prostě klasičtější detektivní práci.

V popředí opět stojí proslulá Kate Marshallová, na níž stále lehce doléhá její minulost. I když tentokrát už o poznání méně. Vlastně se příběh celkově tolik nezajímá o osobní život ústřední postavy, ale věnuje se především aktuálnímu případu. Mnohé to určitě potěší, protože o pátrání po vrahovi tu přece jde především.

Celkově je tedy celý román podstatně poklidnější a výraznější spád nastane až v samotném závěru. Neznamená to ovšem, že byste se nějak nudili. Díky kratším kapitolám a neustálému hledání nových důkazů či svědků a prostě pátrání se pořád něco děje. Celý případ je velice zamotaný a vrah je docela slušně schovaný. S jak velkým předstihem ho uhádnete? Já jsem se dočkal až při konečném odhalení.

Významnou pozici v knize dostávají gayové. Vlastně se okolo nich všechno točí. No není se čemu divit, autor sám žije na Slovensku s přítelem, takže je pochopitelné, že to proniklo i do jeho tvorby. Ale nenajdete zde pouze citlivé a něžné homosexuály. Naopak jsou v některých případech lehce vyzdviženy určité problémy a špatné vlastnosti, které mohou v komunitě homosexuálů existovat. Rozhodně se tedy autor nesnaží nic zkreslovat, za což má moji velikou pochvalu.  

Na celém textu je znát velká vypsanost, bohatá fantasie Roberta Bryndzy a celkově zkušenosti ve tvoření detektivek a thrillerů. Jak už jsem napsal, zároveň se díky lehce poklidnějšímu ději dostáváme na trochu jinou stezku, ale vůbec to nevadí. Naopak je vidět, že tvůrce nestojí na místě a nesází pouze na ověřené věci.

Propast smrti určitě potěší všechny fanoušky tohoto autora, kterých je v České republice opravdu hodně. Z části je to díky jeho nedalekému bydlišti, zároveň se ovšem díky svému spisovatelskému umění prostě vyhoupl na vrchol. Takže jestli už máte dost severské detektivky, zkuste začít třeba právě s Robertem Bryndzou. Jestli jste od něj ještě nic nečetli, rozhodně máte co dohánět. A jestli jste již jeho oddaní fanoušci, nenechte si ujít ani jeho nejnovější počin. Stojí za to.

 

Knihu Propast smrti i další autorovy knihy můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.  

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *