Příběh ženy, která chtěla dopadnout sériové vraha

blood 3301880 1280
Zmizím ve tmě je skvělým počinem nabízejícím vstup do světa skutečného zločinu. Americká autorka Michelle McNamara se bohužel jeho vydání nedočkala, protože dva roky předtím náhle zemřela. Nyní si ovšem její zásadní dílo můžeme díky nakladatelství Mystery Press přečíst i my v České republice.

Desítky let po spáchání drastických zločinů se rozhodla novinářka Michelle McNamara pátrat po pachateli, na něhož byla policie krátká. Jeho zločiny a jejich vyšetřování se pro ni staly posedlostí. Netoužila po slávě, ale po spravedlnosti. Tato kniha vás přenese na místa plná krve a zneuctění. Seznámí vás s řadou obětí, vyšetřovatelů, svědků i podezřelých. Zabiják z Golden State byl jedním z nejhorších netvorů novodobé historie. Seznamte se s jeho krutým odkazem.

Žánr True crime, jehož podstatou je rekonstrukce skutečných zločinů, je po celém světě velice oblíbený. Vlastně je to k zamyšlení, proč tolik lidí fascinují vraždy a jejich strůjci. Úchylové a jejich činy. Titul Michelle McNamary se v tomto oboru řadí k těm nejzásadnějším. Nabízí totiž opravdu důkladný pohled na skutky muže, který po mnoho let děsil značnou část americké veřejnosti.

Dnes již zemřelá žena se rozhodla pomoci s jeho dopadením, čehož se bohužel nedožila. Přesto je kniha vyšlá po její smrti fascinujícím materiálem, který je napínavý a čtivý jako leckterá beletrie. Najdete v ní popisy jednotlivých zločinů, sbírání důkazů, vyslýchání svědků a celkové pátrání po pachateli.

Chvílemi je až neuvěřitelné, do jakých podrobností se autorka a její pomocníci pustili. Neváhala se opřít i o na první pohled nepodstatné detaily. Cokoliv totiž mohlo sloužit k dopadení toho, kdo se stal po několik let takřka smyslem jejího života.

Některé části vyprávění jsou samozřejmě velice mrazivé, protože při nich budete svědky strašlivých činů. Asi nikdo, kdo to nezažil, si nedovede představit, jak se museli oběti během útoků pachatele cítit. Nejedná se přitom pouze o vraždy, ale i znásilnění. Při nich často museli manželé se svázanými údy poslouchat, jak ve vedlejší místnosti jejich manželky či přítelkyně sténají bolestí.

Tvůrkyně se během svého osobního pátrání po zločinci neváhala spojit a spolupracovat s původními vyšetřovateli, chytala se každé stopy na internetu a využívala příspěvky v diskuzích. Její manžel to s ní asi v danou dobu neměl příliš jednoduché, ale vždy jí stál po boku. Ostatně i on se dostává v této knize ke slovu, stejně jako mnozí policisté. O předmluvu se navíc postarala Gillian Flynnová, autorka bestselleru Zmizelá.

Linie vyprávění je postavená na jednotlivých místech a rocích, které se postupně poměrně nevyzpytatelně střídají. Někomu to může vadit, já osobně jsem s tím neměl žádný problém. Text vás do sebe dokáže výjimečně vtáhnout, poznáte z něj jednotlivé události i jejich atmosféru. Chvílemi si budete připadat, jako byste byli přímo na místě činu či v jeho okolí.

Těch podrobností o případu je tu opravdu velké množství. Nechybí ani naděje v podobě možných podezřelých, kdy už to skoro vypadalo, že se konečně dočkáme spravedlnosti. Rázem jsou ovšem důkazy či spojitosti se zločiny rozmetány.

Nevracíme se přitom pouze do minulosti, příběh hodně vypráví i o samotné autorce, jejímu vztahu k různým lidem a událostem. Nebudu lhát, není to vždy úplně jednoduché čtení. Díky opravdu zevrubným popisům na téměř čtyř stech stranách se může v některých okamžicích stát, že ztratíte pozornost. Brzy si ji ovšem opět získají další dramatické momenty.

Zmizím ve tmě je zásadní knihou v rámci reálného světa zločinu. Lehce můžeme použít slova fascinující i děsivá. Většina z nás asi nikdy nepochopí, jak někdo může být takto krutý a bezcitný. I přesto bychom si měli o těchto hrůzách číst a poučit se z nich. Více dbát na bezpečí své i svých bližních. Ale především se musíme postarat o to, aby podobní zločinci nikdy neunikli svému trestu.

Na základě knihy byl natočený i dokumentární seriál pro HBO. 

 

Knihu Zmizím ve tmě si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Mystery Press.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *