Příběh zapomenutého německého hrdiny Fredyho Hirsche

auschwitz g6e36788c7 1280
Fredy Hirsch je velice zajímavou osobností druhé světové války. Bohužel ho většina lidí dnes nezná, což se snaží změnit Dirk Kämper se svou knihou Fredy Hirsch a děti holocaustu.

Dílo s podtitulem Příběh zapomenutého německého hrdiny začíná již před druhou světovou válkou. Mladík jménem Fredy Hirsch se díky své lásce k pohybu a mládeži postupně vypracoval mezi velice důležité osobnosti v oblasti sportu. S ohledem na jeho židovskou národnost působil zejména mezi později pronásledovanými dětmi. Rozhodně to ovšem neměl jednoduché, protože se o něm během této jeho cesty zjistilo, že je homosexuál.

To je ovšem pouze polovina vyprávění, které se odehrává v této knize. Tou druhou je jeho věznění v Terezíně a vyhlazovacím táboře Osvětim. Přestože již předtím to někdy neměl jednoduché, na těchto nechvalně proslulých místech se stal jeho život daleko horším. I přesto se stále snažil starat o děti a pomáhal jim na každém kroku. Nakonec ho hrdinská povaha stála i život.

Německý spisovatel Dirk Kämper nabízí pohled na obě části jeho života. V té „svobodné“ dává důraz především na sportovní činnost. Dozvíte se mnoho velice zajímavých informací o fungování spolků, v nichž působil, i o něm samém. Troufnu si tvrdit, že značná část lidí o tomto muži neměla ani potuchy nebo jen zaslechla jeho jméno.

To je ovšem velká chyba, protože pro mnoho dětí se jednalo o člověka, který jim zachránil život. Přestože jsou názory některých pamětníků odlišné a měl za sebou i trochu kontroverznější okamžiky, hrdinství a velký význam mu nikdo nemůže vzít. S klidem bych ho přirovnal někam k Nicolasi Wintonovi. I on totiž významně pomáhal těm nejzranitelnějším.

Délka samotného životopisu tohoto muže jen lehce přesáhla dvě stovky stran, což je tak akorát. Není zde vytvořeno velké množství „omáčky“, ale autor se soustředí zejména na důležitá fakta. Jak už tomu u podobných knih bývá, vyprávění z Terezína nebo Osvětimi jsou velice emotivní. Tím více, že se týkají zejména dětí. Bohužel ze značné části i těch, kteří na těchto strašných místech zahynuly.

Kniha se čte velice dobře a vlastně má chvílemi až beletristickou formu. Je znát, že se autor snaží zaujmout čtenáře nejen samotnými fakty, ale i stravitelným způsobem textu. Nechybějí ani doslovné citace některých pamětníků či báseň složená Fredymu Hirchovi k narozeninám. Bohužel se už nedostalo na fotografie, což je za mě velká škoda. Dochovalo se několik snímků této osobnosti, zejména z jeho sportovního života.

Musím se přiznat, že literaturu o tomto muži jsem poměrně dlouho sháněl. Není jí mnoho a většinou se jedná o starší, těžko sehnatelné kousky. Proto mě vydání této knihy velice potěšilo. Fredy Hirsch rozhodně byl osobností, na níž by se nemělo zapomenou. Neustále se okolo něj pohyboval oblak různých pochyb a kontroverzí, ale jeho význam byl daleko důležitější.

Jestliže se o něm chcete dozvědět prakticky většinu dostupných informací, rozhodně si nenechte tuto knihu ujít. Připomene vám, jak důležité je starat se o druhé, zejména o ty nejmladší. Oni jsou naší budoucností, a přitom často nemohou sami za sebe bojovat. Pomozme jim jako hrdina Fredy Hirsch.  

 

Knihu Fredy Hirsch a děti holocaustu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Academia.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.