Prázdný svět – David Šenk

soviet union 2704166 1280
David Šenk přichází po poměrně dlouhé době s novým plnohodnotným románem Prázdný svět. Můžete se těšit na alternativní historii, ale i postapokalyptickou scenerii. Vychází v nakladatelství Epocha.

Když nepočítáme reedici knihy Srdce Aporveru v roce 2018, tak poslední román vyšel tomuto autorovi již před osmi lety. Proložil je sice povídkovými sbírkami, ale ty prostě nejsou pro všechny. Ostatně i Prázdný svět je dost specifická kniha.

Je totiž napsána poměrně netradiční formou. Nenajdete tu žádného vyloženě hlavního hrdinu, který by vás doprovázel v rámci celého příběhu. Velice rychle se totiž mění časová období, ve kterých se samotná zápletka odehrává.

Začnete roku 1914 v Rakousku-Uhersku, tedy na počátku první světové války. Ocitnete se v žánru alternativní historie. Velice brzy svět zachvátí finská krvácivá horečka, díky níž zemřou milióny lidí po celém světě. Epidemii se prostě nevyhnete ani tentokrát, i když tato knižní je podstatně drastičtější.

Lidstvo je po ní zdecimováno, města povětšinou zbořena. Rájem zbytku lidstva se stává Domovina, ráj umístěný uprostřed Evropy. Samozřejmě u nás v Čechách, to dá rozum. Její občasné si v ní spokojeně žijí, ale přesto se zároveň musejí bát i hrozby z východu. Tam totiž shromažďuje své věrné poddané Moskevský kníže, kterému brzy nebude stačit ani matička Rus.

Už podle obálky je jasné, že zde najdete odkazy na komunismus. Objevují se tu jména jako Lenin či Stalin, nebo známá po nich pojmenovaná města. Ale nebojte se, samotné propagandy zase tolik není.

Autor se rozhodl v rámci knihy často přeskakovat napříč časy i místy. Vlastně mi to z části připomíná právě nějakou povídkovou antologii. Ocitáte se v Domovině, ale i na vzdáleném východě a sledujete osudy některých postav. Když už si někoho oblíbíte a začnete se zajímat o to, jak to s ním dopadne, narazíte na stopku a posunete se klidně o sto let dopředu.

Zajímavostí jsou určitě epifanti. Jedná se o lidi, kteří mají schopnost ovládat ostatní. Jen málokdo jim dokáže nepodlehnout. Asi si umíte představit, že takováto vlastnost může sloužit jako velké plus při touze řídit zemi.

Vedle nich se ovšem potkáte i s obyčejnými ženami nebo muži, kteří sehrají v rámci alternativní budoucnosti důležitou roli. Asi nemá smysl je nějak konkrétněji jmenovat. Postupným tempem se však všechno blíží směrem k hrozivé válce mezi Domovinou a Pravlastí.

Dočkáte se mnoha akčních momentů, nebezpečných úkolů, vroucích lásek nebo nových přátelství. Někteří budou pátrat po historii civilizace, jiní se budou soustředit na budoucnost. Každý si tu prostě najde svůj kousek, který pro něj bude zajímavější. Poznáte zajímavou verzi toho, jak může společenství lidí fungovat. Na jedné straně je tu svoboda, na druhé totální podmanění. Všude se však najdou lidé hodní i zlí.

Prázdný svět není úplně pro každého. Nabídne toho opravdu hodně, ale někomu by mohlo vadit právě neustálé skákání napříč dobami. Jestliže máte rádi postapo a nepohrdnete ani alternativní historií, určitě tuhle knihu zkuste. Třeba budete příjemně překvapeni, jakým směrem David Šenk poslal celé lidstvo.

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Epocha.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *