„Pořád jsem tady“ říká zavražděná a hledá svého vraha

woven cloth 352481 1280
Pořád jsem tady je psychologickým románem americké spisovatelky McGarvey Black, který obsahuje prvky detektivky, thrilleru i nadpřirozena. V jedné z hlavních rolích je mrtvá žena, která chce najít svého vraha. Už z této myšlenky vám musí být jasné, že před sebou budete mít pozoruhodnou a originální záležitost.

Quinn Delaneyová byla zavražděna. Přesto zůstává mezi truchlícími, kteří ji nevidí ani neslyší. Pamatuje si všechno do onoho osudného dne, který je pro ni zahalen v mlze. Jak vlastně umřela? Většina jejích přátel i bývalý manžel žijí dál a rychle zapomínají. Jenom její sestra se urputně snaží přijít celé věci na kloub. Podaří se jí odhalit pravdu?

Hned na úvod je potřeba říct, že v této knize nemůžete čekat žádné přílišné zvraty nebo nečekané konce. Všechno vlastně dopadne minimálně částečně podle vašeho očekávání. Největší silou celého románu je způsob, jakým je vyprávěn.

Mrtvá žena hledá vraha

Nestává se často, aby jedním z průvodců byl právě zavražděný. Čtenář má v tomto případě možnost poslechnout si nářky ženy, která je zdrcená ze svého nečekaného odchodu. Ještě víc ji ovšem trápí, že její vrah běhá na svobodě a policisté i někteří známí se příliš brzy vracejí k běžnému životu.

To je ovšem pouze jeden z pohledů. Ten druhý se soustředí především na jejího manžela, sestru a vyšetřovatele. Policisté zde trochu paradoxně hrají spíše vedlejší roli. V některých momentech se vám bude zdát, že snad ani nemohou být tak liknavý a nedůrazní. Pouze jeden z nich se opravdu snaží, ale po většinu času je jeho role v pátrání vlastně stále menší než snaha sestry zavražděné.  

Manipulátor, do kterého se nechcete zamilovat

Jednou z ústředních postav je ovšem manžel zavražděné Alec. Jedná se o manipulativní parchanta, který má rád mladé ženy a osoby opačného pohlaví chce především ovládat. Na začátku každého vztahu je milý a vtipný, ale postupem času se mění v bezcitného prevíta. Byl by schopen zavraždit svou manželku, navíc když se s ní rozvádí?

Popisy chování Aleca působí poměrně realisticky a jsou dost děsivé. Bohužel si dokážu představit, že podobní muži žijí i mezi námi. Je to opravdu odporná postava, která za celou knihu zneužije hned několik žen. Právě schopnost manipulace s lidskou duší i tělem je jedním z hlavních témat, které ve vás zanechají silné emoce.

Po celou dobu vyprávění tedy sledujete nechutně se chovajícího muže, pátrání po vrahovi jeho bývalé ženy a jiné drobné události, z nichž se nakonec složí celá skládanka. Styl vyprávění je velice sympatický, a i díky krátkým kapitolám a rychle se měnícím scénám všechno odsýpá.

Pořád jsem tady ve vás může zanechat poměrně silné pocity. Nabízí zajímavou zápletku se silnými psychologickými motivy, pohled na různorodé povahy lidské mysli, ale vlastně i zajímavou detektivní linii. I když teda ti policisté mohli být o něco schopnější.

Musíte si ovšem uvědomit, že kniha nebyla prvoplánově psána jako detektivka. Její nejvýznamnější vlastností je schopnost poodhalit zlo v lidech, kteří dokážou nebezpečně manipulovat s ostatními. Dejte si proto pozor, komu dáte své srdce. Každý pohádkový princ se totiž může postupem času proměnit v nebezpečného šílence. 

 

Knihu Pořád jsem tady můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Katto

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *