Operace Thümmel je začátkem nové sci-fi série s mimozemskou řežbou

Blog Epocha 4
První sci-fi Františka Kotlety přímo z vesmíru je na trhu. Operace Thümmel je navíc začátkem skvělé série s názvem Legie, kterou bude psát společně se svou kolegyní Kristýnou Sněgoňovou a celou ji vydá nakladatelství Epocha.

Rozhodně se nebude jednat o žádný skromný projekt. Celkově by mělo vyjít 12! dílů, přičemž se autoři budou průběžně střídat. Každý z nich by měl obsahovat samostatný uzavřený příběh, takže mezi nimi můžete libovolně přeskakovat. Zatímco v minulosti vyslal slavný řezník z Bruntálu proti mimozemšťanům upíry, tentokrát záchranu světa vložil do rukou lidí. A nebudou to mít vůbec jednoduché.

Už na začátku se totiž dozvídáme, že lidstvo bylo neznámými návštěvníky posláno do kolen. Někteří obyvatelé planety země slouží novým pánům jako otroci, jiní jsou nemilosrdně napěchováni do konzerv. Na jednom vzdáleném místě ve vesmíru se pak pohybuje několik statečných mužů, kteří můžou celou situaci trochu zvrátit. Nebo se alespoň pokusit si zachránit zadek.

Musím se přiznat, že vesmírné sci-fi s mimozemšťany není úplně můj oblíbený šálek čaje. Jsem prostě spíše fantasta. Ale když už tohle napsal ten slavný tvůrce Hustýho nářezu, tak jsem to prostě musel risknout. A rozhodně toho nelituju.

Operace Thümmel se pohybuje v klasickém Kotletovském duchu, a přesto nabízí i něco trochu odlišného. Už po prvních stránkách vám bude jasné, že se opět můžete těšit na poměrně drsnou jízdu plnou brutality, akce a nekorektních vtípků. Tentokrát se navíc budete moci vžít do role lidí, kteří jsou na tom podobně jako židé za druhé světové války.

Ostatně některé situace mi právě tématiku holocaustu trochu připomínají. Emzáci nás totiž v tomto příběhu vůbec nešetří, zejména někteří vybraní jedinci si libují v zabíjení a jejich praktiky prostě připomínají nacistické móresy. Lidských druh je pro ně jen maso, které si nezaslouží žádnou úctu.

stažený soubor

Přesto tu najdeme i nějaké rozdíly oproti dřívější tvorbě tohoto tvůrce. Předně se jedná o první román odehrávající se přímo ve vesmíru. Prozatím se totiž Kotletovy hrdinové pohybovali pouze na planetě zemi. Zároveň by celá série měla být trochu uvěřitelnější a realističtější. Jasně, některé akční scény ala Rambo vás prostě neoblbnou, ale na druhou stranu jako celek kniha opravdu působí o něco střízlivěji.

Hlavní lidští hrdinové jsou neohrožení bojovníci, kteří prostě touží zachovat si svůj život. I přes pekelnou situaci, v níž se ocitli, nepostrádají v některých momentech smysl pro humor a nemilosrdnou řežbu zlehčují fungujícími hláškami. Přestože občas prokážou velkou inteligenci a vymyslí skvělý plán, někdy naopak nesmyslně chybují. Takže jsou to vlastně takoví normální chlapíci, které si určitě brzy zamilujete a budete jim fandit.

Proti nim se postaví stvůry a hříčky vesmíru v mnoha podobách. Společenství našich mimozemských nepřátel totiž nepostrádá rozmanitost a najdete tu hned několik druhů různých oblud. Jedna hezčí než druhá.

A do toho všeho samozřejmě nemůžou chybět pořádné moderní a futuristické bouchačky či jiné vybavení. Dočkáte si krásných vesmírných korábů a mnoha dalších vychytávek.

Čtení velice rychle odsýpá, protože různých soubojů a bitev je zde požehnaně. Autor se vyžívá v parádních střílečkách a umí to prostě dobře rozjet. Postupně přibývají i mrtví na obou stranách a někdy je to fakt slušná řezničina. Co jiného byste taky čekali, že?

První díl série Legie je opravdu dobrou sci-fi záležitostí a slibuje nám do budoucna ještě mnoho zábavy z tohoto šíleného universa. Ostatně již na konci listopadu by měl vyjít druhý díl, tentokrát od Kristýny Sněgoňové, s názvem Amanda. A obálka i název už nám dávají vědět, že tentokrát se do toho zaplete i lidská přeživší ženského rodu. Tak uvidíme, kam se tahle Space opera posune a jestli se z ní stane další kultovní záležitost.

Knihu si můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Epocha.

 

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *