O dracích a lidech je příjemný fantasy debut pro všechny milovníky okřídlených bestií

dragon 2572509 1280
O dracích a lidech je debutový fantasy příběh Terezy Kadečkové, který vás přenese do světa plného bojů, nenávisti vůči jiným tvorům a fanatismu. Dokázala autorka vytěžit co nejvíce z námětu již mnohokrát použitého?

Ano, je pravdou že okřídlení tvorové chrlící oheň už hráli hlavní roli v tolika románech, že začínají některým fanouškům fantastiky dost lézt na nervy. I přesto se stále najde celá řada těch, kteří si o nich s chutí přečtou. A proč nezkusit rovnou mladou českou autorku, které se podařilo sepsat dle mého názoru solidního zástupce tohoto žánru?

Draci jsou tentokrát trochu v opozici. Kdysi vládli celému světu, ale ty doby jsou už jsou dávno pryč. Nyní se společně s dalšími bestiemi pohybují na pokraji vyhynutí a schovávají se zejména před mocným Řádem, jeho členové jsou tak trošku fanatici. Co když ale jeden z nich zatouží poznat pravdu a kvůli ní se neváhá spojit i s nepřítelem?

Tereza Kadečková zformovala velice zajímavý a bohatý svět, v němž se pohybuje velké množství různých tvorů. Ve většině případů se jedná o měnivce – dokážou totiž mít podobu člověka i zvířete. Mají přitom velkou sílu a zachovávají si některé savčí schopnosti. Někteří jsou zotročení lidmi, pro které musejí lovit. Jiní jsou v odboji a snaží se jim škodit. A potom jsou tu ještě ti nezávislí, kteří si tak nějak stojí na okraji společnosti a snaží se zůstat skryti. K nim patří i Mac a Jaina, než se jednoho dne všechno změní.

Rozličné charaktery postav

Autorka se ve vytváření rozličných zvěřo-lidí opravdu vyřádila. V průběhu čtení jich nabídne poměrně dost a některé byste v noci rozhodně potkat nechtěli. Na čtenáře ovšem povětšinou působí jako ti kladní, protože fanatičtí jedinci z Řádu jsou prostě trochu šílení. Právě různé vlastnosti a charakter jednotlivých zástupců lidí i tvorů jsou navíc poměrně rozličné. Najdete tu opravdu dostatek povah od klidných studijních typů po šílené drsňáky nebo drsňačky. A ani nějaký ten slizoun zde nebude chybět.

Celá zápletka je o dobrodružství za pravdou, během níž se před vašima očima bude odehrávat prastarý příběh a postupně se bude odkrývat historie tohoto světa. Neobejde se to bez několika šarvátek. No bojů tady není nějak přehršel, ale vhledem ke krátkosti textu se vlastně ani není čemu divit.

Vejde se i do malé kabelky

Ten má totiž oficiálně 260 stran, ve skutečnosti po odečtení těch úvodních, závěrečných či reklam samozřejmě ještě o něco méně. Navíc je titul dosti malého formátu, což je ovšem výhoda. Vejde se vám opravdu skoro kamkoliv. Díky tomuto faktu nečekejte žádné předlouhé popisy. I přesto se podařilo do malého balení vměstnat nejvíce co to šlo a vlastně celý obsah působí větším dojmem.

Ještě se na moment vrátím k oněm bitevním scénám. Hrubá zvířecí (a především dračí) síla zde stojí proti bouchačkám, tedy trochu modernějším zbraním. I když to může znít jednoduše (prostě je odbouchnou ne?), tak to nakonec bude daleko vyrovnanější boj.

Tentokrát bez přehnané romantiky

Jestli ovšem čekáte nějakou tu romantickou linku, tentokrát se jí nedočkáte. Je tu sice jedna zamilovaná dvojice, ale po většinu času stojí spíše v pozadí. A je to vlastně dobře, protože to napomáhá tomu, že román působí podstatně dospěleji.

Přestože si ho s velkou chutí přečtou všichni mladí příznivci fantastiky, určitě ho můžu doporučit i méně náročným starším čtenářům. Jasně, není to žádná temná nebo epická fantasy, ale prostě na mě celkově působila kniha docela vyspěle.

Mladá spisovatelka rozhodně není žádnou začátečnicí, protože se v minulosti už stačila vypsat prostřednictvím různých povídek. Navíc píše pro oblíbený fantasy web Sarden, což ji mohlo rovněž trošku pomoci. Díky tomu se O dracích a lidech čte velice dobře a rozhodně vám zpříjemní několik chmurných podzimních hodin.

 

Za super cenu ji navíc můžete koupit přímo v e-shopu nakladatelství Golden Dog:

O dracích a lidech

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.