Neuvěřitelný Ivan Král – Honza Vedral

Ivan Král
Na začátku února zemřel jeden z nejvýznamnějších českých muzikantů Ivan Král. Vedle obsáhlého hudebního odkazu můžete jeho život prožít pomocí biografie Honzy Vedrala s názvem Neuvěřitelný Ivan Král, kterou vydalo nakladatelství Slovart.

Kniha vyšla pouhé tři měsíce před úmrtím této významné osobnosti. Při tomto faktu mi jde mráz po zádech. Jako by se smrtka rozhodla vzít si další duši až poté, co si budou moci fanoušci přečíst o jeho výjimečném životě.

Ivan Král u nás možná nebyl tolik populární jako skupina Kabát nebo Karel Gott, přesto se jim svými úspěchy minimálně vyrovnal. Stál totiž u zrodu punku v Americe, spolupracoval s několika velkými zahraničními hvězdami a po pádu komunismu se vrátil do České republiky, aby zde pomohl na svět jedné z nejvýznamnějších desek posledních desetiletí.

Titul Neuvěřitelný Ivan Král mapuje jeho život od dětských let. Vyrůstal ve složité době totalitního Československa, ale díky rodičům se dostal do tehdy vysněného západu. Od malička měl velice rád hudbu a chtěl v ní rovněž něco dokázat. Po prvních nezdarech začal spolupracovat s nadějnou zpěvačkou Patti Smith a tím si otevřel dveře ke slávě.

Rozhodně se totiž nejedná o jediné známé jméno, které se objevilo v jeho vzpomínkách. Dále totiž působil po boku Iggyho Popa nebo Johna Cala. Znal se se členy Kiss, Davidem Bowiem, Beatles a mnoha dalšími legendami. Během svého života v Americe si užíval v kultovním klubu CBGB, kde viděl i Ramones. A tím výčet jeho známých a zkušeností zdaleka nekončí.

V knize se dozvíte řadu podrobností a zákulisních informacích, o kterých jste neměli ani tušení. Vrátíte se zpět v čase do úžasné doby a na místo, kam se většina z nás nepodívala. Vzpomínky jsou neskutečně autentické a pro hudebního fanouška opravdu vzrušující a nedocenitelné.

Muzikant popisuje vznik samotných alb, na kterých spolupracoval. A to velice podrobně. U některých se dozvíte příběhy jednotlivých písní, prožité peklo během jejich natáčení a často i radostné pocity po vydání. Všechno samozřejmě doprovázejí dobové fotografie ze sbírky Ivana Krále. Na nich si můžete připomenout některé ze zúčastněných i samotná místa činu.

Takovou druhou kapitolou je potom jeho návrat domů, kde o něm sice řada lidí už slyšela, ale přesto si musel opět vydobýt svoji pozici. A povedlo se mu to na výbornou, protože se podílel na albech Mňágy a ždorp, Walk Chock Ice nebo Lucie. Právě poslední zmíněná kapela i díky němu dala světu dnes už legendární album Černý kočky, mokrý žáby.

Jen s nelibostí budete po přečtení knihu odkládat, protože nebudete chtít odejít z tohoto úžasného hudebního světa. Autor Honza Vedral, šéfredaktor hudebního magazínu Headliner, dal světu dílo, které má i vzhledem ke smrti hlavního hrdiny obrovskou hodnostu.

Všem mladým lidem, kteří si chtějí jít za svými sny ukazuje, že se třeba jednou mohou dotknout nebe. Nesmí se ovšem přestat snažit po prvním neúspěchu. I Ivan Král zažil mnoho zklamání a proher, ale pokaždé se dokázala zvednout a dál bojovat. Díky tomu s ním můžete prožít neuvěřitelný příběh, ve kterém je mnoho hvězd. Ale tou nejzářivější je nakonec sám Mr. King.  

Ivan Král zemřel 2. února 2020 ve věku 71 let v americkém Michiganu. Čest jeho památce.

Nakonec se ještě podívejte na jeho vlastní doporučení.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *