Ne/Promlčeno bojuje s nesmyslností zákona o promlčecí lhůtě u zločinů

Vychazi kniha Nepromlceno
Zatímco do kina si můžete zajít na film Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli, stejný námět rozšiřuje i kniha Ne/Promlčeno vytvořená spolkem Nepromlčíme. Hlavním účelem obou těchto kulturních děl je upozornit na téma promlčení trestných činů, a zejména jednoho z těch nejhorších – vraždy.

Spolek Nepromlčíme sdružuje právě pozůstalé zavražděných nebo přímo oběti trestných činů, kteří se snaží změnit pro většinu asi nesmyslný zákon. V rámci české legislativy totiž funguje tzv. promlčecí lhůta, která stanovuje, za jak dlouho může být pachatel i těch nejhorších zločinů nepostihnutelný. U vraždy je v ČR promlčecí doba 15 let. U výjimečných typů vraždy (např. zvlášť surová vražda, vražda na těhotné ženě, na dítěti mladším 15 let) je to 30 let. Po této době se pachatel v podstatě může truchlícím vysmát do obličeje. Paříme přitom k jedněm z nejmírnějších zemí. V mnoha jiných vražda nemůže být promlčena.

Samotná kniha potom nabízí skutečné případy kauz, kdy pachatel nebyl nalezen a vražda už byla nebo brzy bude promlčena. Dočtete se o mladých ženách, které někdo zavraždil a vyjmul jim orgány. O malém klukovi, který jednoho dne zmizel a domů už nikdy nedorazil. A mnoha dalších hrůzách. U mnohých je stále naděje v dopadení vraha, ale čas běží neúprosně rychle.

Asi je vám už jasné, že se jedná o velice drsné a emotivní čtení pro silnější povahy. Některé popisy jsou opravdu hrůzostrašné a ukazují na krutost člověka. Možná vám chvílemi budou vhánět slzy do očí, ale to není nic proti tomu, co museli zažívat rodiče, manželé nebo příbuzní zemřelých. Se samotným faktem, že vrah by nemusel být potrestán, se prostě nemohou smířit.

 Obsah tohoto titulu je pěkně strukturován, nabízí opravdu velkou porci informací k danému tématu a snaží se čtenáře dovézt k zamyšlení nad tím, jestli by se něco nemělo změnit. Podíváte se nejen na české kauzy, ale i ty zahraniční. Vyprávět své příběhy vám budou sami lidé, kterým tyto ohavné činy způsobily ztrátu a bolest do konce života.

Zmínit se samozřejmě musíme o filmu, který bude přecijen pro mnohé stravitelnější forma k přiblížení daného problému. Excelují v něm vedle Karla Rodena i Vilma Cibulková, Barbora Bočková, Vladimír Kratina nebo Igor Bareš. Je přitom natočen velice zajímavým způsobem, kdy se většina děje odehrává v podstatě v reálném čase. I díky tématu vyhrál tento film Roberta Sedláčka více než 10 mezinárodních cen.

Ale zpátky ke knize. Zapomenout nesmíme ani na poměrně velký počet přiložených fotografiích. Na nich naleznete místa činu, pozůstalé, ale i autentické snímky obětí po jejich nalezení. Ty jsou často velice drastické a rozhodně vám při pohledu na ně nebude úplně nejlépe. Ovšem nejlepší způsob, jak zapůsobit na člověka je jednoznačně šokem, takže podle mě splňují svůj účel.

Ne/Promlčeno je velice zajímavá kniha nejen pro všechny, kteří by rádi změnili tento nesmyslný zákon. Zároveň se zaujme i ty, kteří se zajímají o samotné zločiny a pátrání po vrazích. Je to hodně temné a depresivní čtení. Zejména kvůli tomu, že se nejedná o nějakou fiktivní detektivku nebo thriller. Tohle je holá skutečnost, kterou si museli prožít mnozí lidé. Stejně jako spolek Nepromlčíme proto apeluji na naše zákonodárce. Změňme tento nesmyslný zákon a nenechávejme utíkat pachatele bez trestu. Vražda, ale ani jiné vážné zločiny by nikdy neměly zůstat nepotrestány.

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelské společnosti Grada

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.