Návod na vraždu pro mladý holky – Holly Jackson

blood 297828 1280
Návod na vraždu pro hodné holky je young adult detektivkou, jakých opravdu není příliš mnoho. Její autorce Holly Jackson se v ní podařilo zkombinovat poměrně důvtipnou zápletku vyšetřování s klasickou atmosférou mezi mladými dospívajícími. Vyšlo pod značkou Cosmopolis.

Samotný příběh se vlastně odehrává až několik let po zločinu, v tomto případě zmizení populární středoškolačky Andie Bellové. Její tělo se nikdy nenašlo, přesto byl za vraždu neoficiálně odsouzen její přítel Sal Singh. Ten ovšem následně spáchal sebevraždu, což vlastně znamenalo i konec vyšetřování. Všichni spoluobčané z malého městečka Little Kilton věří v jeho vinu. Až na dívku jménem Filipa Fitz Amobiová. Pět let po této události se pouští v rámci vlastního školního projektu do vyšetřování, při kterém může ohrozit vlastní život. Co když je totiž vrah stále na svobodě?

Už od chvíle, kdy vezmete tuto knihu do rukou budete mít pocit, že v nich máte něco neobvyklého. Kniha má sice měkkou nebo chcete-li brožovanou vazbu, ale pyšní se opravdu přitažlivou obálkou, a nakonec i velmi zajímavým obsahem.

V úvodním popisu jsem vám napsal, že v rámci děje bude vyšetřován zločin prostřednictvím školního projektu. A ten je na stránkách knihy velice zajímavě zpracován. Vedle klasických kapitol se totiž můžete těšit na přílohy ve formě pracovních protokolů, které si vlastně píše hlavní hrdinka do svého počítače. Najdete v nich různé shrnutí poznatků a důkazů, nebo doslova přepsané rozhovory, vypadající takřka jako policejní zápisy skutečných výslechů. Díky této netradiční podobě obsahu vás román do sebe okamžitě pohltí a donutí vás přemýšlet nad tím, kdo by vlastně nakonec mohl být tajemným pachatelem.

Vedle toho je tu ovšem samozřejmě i obvyklé vyprávění, nepostrádající typické znaky young adult literatury. Pro některé dospělé tedy možná bude chvílemi trochu dětinské nebo naivní, ale u mladších čtenářů si udrží pozornost po celou dobu. Autorka dokáže psát opravdu poutavým stylem a nabízí napínavou detektivku bez litrů krve a násilností.

Hlavní postava Filipa (hovorově rovněž psáno Pipa) je poměrně sympatická holčina, tak trochu šprtka, která má ovšem dobré srdce i úmysly. Asi nesedne úplně každému (přecijenom je to prostě puberťačka), ale určitě oceníte její ušlechtilé chování. Po jejím boku se objevuje i bratr obviněného Sala jménem Ravi, který chce očistit jeho jméno a postupem času si s Pipou vypěstuje bližší kamarádský vztah. Nebo něco víc?

Samozřejmě tu najdeme i řadu dalších postav, zejména mladšího věku. Velkou roli sehrají i technologie, narazíte tu na drogy a nebude chybět ani nějaké to vyhrožování. Neustále se objevují noví podezřelí i důkazy, takže má zápletka velký spád a nenechá vás odpočinout.

Musím říct, že Návod na vraždu pro hodné holky mi přinesl daleko víc zábavy, než jsem před jeho přečtením předpokládal. Nabízí opravdu netradiční zpracování, napínavý průběh, a nakonec tolik očekávané odhalující finále. Kniha se rozhodně řadí mezi nejzajímavější detektivky pro mladší čtenáře vůbec a snad si získá i velký počet fanoušků v české kotlině.  

https://www.grada.cz/navod-na-vrazdu-pro-hodne-holky-11417/

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *