Milada Horáková – Zdeněk Ležák, Štěpánka Jislová

soviet union 2704166 1280 1
V nedávných dnech jsme si připomněli 70. výročí vraždy Milady Horákové, která se stala obětí tehdejší komunistické diktatury. U této příležitosti vyšlo hned několik zajímavých knih, včetně úžasného komiksu Zdeňka Ležáka a Štěpánky Jislové.

Zdeněk Ležák jednoznačně patří mezi nejvýznamnější autory historického komiksu u nás. Na svém kontě má tituly TGM, Sametová revoluce, Kronika nacismu, Marie Terezie a její Habsburkové, Karel IV. – Pán světa nebo Ve jménu Husa – Zrození kalicha. Všechny jsou z velké části psány právě komiksovou formou, díky čemuž jsou daleko stravitelnější i pro méně zdatné čtenáře. Nyní v ten pravý okamžik mu vyšla i kniha o významné české ženě, která pro své názory obětovala život.

Jak už jsem se zmínil, i tento skutečný příběh Milady Horákové je vytvořen ilustrovaným způsobem. Může se tak dostat třeba k mladším čtenářům, kteří by se jinak o psaný životopis této dámy nezajímali. Přitom ovlivňovala dění v českých zemích a snažila se přinést našim krajanům lepší zítřky. Bohužel její protivník v podobě komunistické moci se nehodlal jen tak vzdát.

Tento zajímavý životopis ovšem začíná už jejím narozením, věnuje se rovněž rodinným radostem a starostem a až o něco později do něj začíná pronikat politika. Potkáte v něm i další známé osobnosti dějin jako byli Františka Plamínková, Alice Masaryková, Tomáš Garrigue Masaryk nebo později Edvard Beneš.

Samotné Miladě Horákové ovšem nepůsobily útrapy jen komunisté. Ještě předtím budete svědky nacistické okupace Československa a s tím spojené persekuce některých osob. Včetně Milady Horákové. I ona se totiž za svůj život dočkala věznění od dvou rozlišných,přesto v mnoha věcech podobných diktatur.  Druhá část knihy se věnuje počáteční radosti z osvobození, ale i dalšímu postupnému šikanování od     vrchnosti. Hned několik stran potom zabírá samotný proces a závěrečná poprava.

Najdete tu řadu zajímavých fakt o dění v Československu, které ovšem bylo ovlivňováno i Sovětským svazem. Nechybějí ani medailonky významných osob, které zasáhli do života Milady Horákové. Některé z nich se nacházejí přímo v textu, řada dalších je potom v samostatném oddílu na konci knihy.

6410648 milada horakova horakova kniha argo v0

V textu je mnoho emotivních momentů, které silně tlačí na city každého čtenáře. Ať už se jedná o utrpení bližních samotné ústřední postavy nebo celkově o působení zla, které se zrovna ocitlo u moci. Tato publikace ukazuje krutost dějin, při nichž umírali nevinní lidé jen za svůj názor.

Ilustrace jsou potom opravdu působivé a zdatně ztvárňují všechny zúčastněné. Štěpánka Jislová si výborně poradila se všemi detaily jednotlivých scén a dokázala dát vyprávění tu správnou tvář. Její kresby nejsou nějak výrazně barevné, díky čemuž přispívají i velice pochmurné atmosféře. Ostatně se nejedná o žádnou začátečnici. V minulosti již pracovala třeba na titulu Češi 1938 – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi od Pavla Kosatíka.

Komiks o Miladě Horákové důstojným způsobem představuje její bezútěšný život, během kterého se dočkala mnoha příkoří. Přestože jí hrozilo velké nebezpečí, nebála se postavit ani těm nejsilnějším a ukázat, kolik je v nás Češích odvahy. Nakonec za své přesvědčení zaplatila i vlastním životem, a proto si navždy zaslouží zůstat v našich srdcích. Jsem velice rád, že tu máme autory jako je Zdeněk Ležák, kteří přenesou životy takto významných osob na stránky knih.

Milada Horáková

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *