Matčina hra – Sandie Jones

855x293 27
Matčina hra od anglické spisovatelky Sandie Jones je další z mnoha psychologických thrillerů, které jsou v posledních měsících a letech na vzestupu. Dokáže svým dějem zaujmout čtenáře a odlišit se od ostatních podobných knih?

Emily je mladá, prosperující žena, která prozatím neměla v lásce příliš štěstí. Potkává ovšem Adama, který se zdá být dokonalým partnerem. Od začátku to mezi nimi jiskří a jejich vztah je pevný a nezničitelný. Ovšem pouze do té doby, než Adam seznámí svou přítelkyni s milovanou matinkou. Ta se svého syna nechce vzdát a rozpoutá nekonečnou bitvu, která nemůže skončit dobře. Přikloní se muž na stranu své matky nebo budoucí manželky?

Přestože já mám svou tchýni opravdu rád a nemám s ní naprosto žádné problémy, určitě se mezi úzkostlivými matkami najdou i takové, které díky své lásce k dětem dokáží udělat snaše ze života peklo. Právě o tomto tématu z velké části vypráví román Matčina hra.

V úvodu se autorka věnuje krásným začátkům vztahu mezi Adamem a Emily, z jejíhož pohledu je celý příběh vyprávěn. Kniha se rozjíždí poměrně pomalu, ale přesto se nedá říct, že by obsahovala nějaké nudné pasáže. Vlastně mě docela bavilo sledovat začátek jejich románku, který se později stával vážnějším a nechybělo v něm ani hodně sexu.

Seznámení se tchýní přinese problémy

Obě postavy jsou veskrze sympatické a sluníčko tedy svítí na všechny strany. Až s příchodem maminky Adama se začíná trochu mračit a harmonické souznění dostává první trhlinky. Autorce se podařilo ústřední zápornou postavu většiny knihy vylíčit jako chladnokrevnou bestii, která se neštítí téměř ničeho. Musím říct, že v mých představách měla tři bradavice na obličeji, hrozivý pohled a já sám jsem s potížemi usínal s představou, že na mě najednou vybafne.

Po jejich úvodním seznámení se začíná odehrávat zákopová válka mezi tchýni a snachou, při které se nebudou brát žádné ohledy. Děj se díky tomu začíná podstatně zrychlovat a čtenář pořád očekává, kam se to celé vyvine. Některé situace mi po pozdějším pohledu přišli možná trochu nelogické až přehnané, ale na druhou stranu i život dokáže být někdy až neuvěřitelný.

Vedle ústřední trojice se objevuje i několik méně či více důležitých postav. Mezi ty nejzajímavější patří Pippa, nejlepší přítelkyně a bývalá spolubydlící Emily. V každém okamžiku stojí na její straně a pomáhá jí překlenout nejtěžší chvíle. Takovou kámošku by chtěl mít každý. Neméně důležitý je potom pro ni i homosexuální kamarád Seb, který jí v budoucnu ovšem může dostat i do pěkných problémů.

Nejlepší část knihy je její konec

Jak děj postupuje směrem ke svému vyvrcholení, začínají být situace čím dál více ožehavější a postupně se i výrazně proměňuje atmosféra v samotném vztahu Adama a Emily. Není se čemu divit, když se je nenávistná tchýně snaží za každou cenu rozdělit, že? Až téměř do posledních stránek budete dychtivě doufat, že ji nakonec skopnou ze schodů a láska zvítězí nad lží a klamem.

Absolutní závěr je samozřejmě maximálně dramatický a přináší poměrně nečekané zvraty. V nic jiného jsme ani nedoufali. Musím říct, že já sám jsem byl také překvapen, přestože některé indicie vám mohou lehce napovědět. A vlastně si tvůrkyně samotné finále dopředu trochu připravuje. Přesto vás určitě lehce šokuje.

Matčina hra je sympatický psychologický román nebo chcete-li thriller, kterému hodně bonusových bodů přidává jeho výborný konec. Celkově je ovšem kniha velice čtivá, čemuž dopomáhají i krátké kapitoly, řada dialogů a postupně gradující události. V některých částech možná není zcela originální, ale dokáže to vynahradit svou zajímavou atmosférou. Rozhodně ji můžeme doporučit všem fanouškům rodinných dramat, kteří si o nich raději přečtou, než aby je zažívali na vlastní kůži.

Knihu koupíte zde

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.