Mágové a šarlatáni je především bojem rozumu s hloupostí

Mágové a šarlatáni
Mágové a šarlatáni jsou na první pohled klasickou fantasy o putování jednoho čaroděje. Začínající autor Jiří J. Linhart do knihy ovšem vložil daleko složitější zápletku plnou účelných myšlenek.

Děj se vlastně odehrává nejen v dávné minulosti, kdy po světě ještě chodili čarodějové a létali magická stvoření, ale i v přítomnosti. Mladík Karel totiž jednoho dne objeví na půdě svého rodinného domu vzkaz, který ho přivede na pátrání po záhadě z dávné doby. Na čtenáře přitom vyplouvá příběh o jednom tovaryši čarodějného řemesla vydávajícího se na dlouho pouť, během níž se snaží poznat smysl svého života a dopomoci magii k přežití.

Stačí si vlastně přečíst krátký životopis autora, a především jeho zájmy, abychom se dozvěděli o všem, co tato kniha obsahuje. Má totiž oblibu v historii, filozofii, ironii, zvířatech i přírodě. A všechny tyto věci se staly inspirací pro jeho románový debut Mágové a šarlatáni.

Rozhodně tedy nečekejte klasickou fantasy plnou bitev, ať už kouzelníků nebo rytířů. Hlavní roli tu sice hraje jeden čaroděj, ale stýká se především s obyčejnými lidmi, napravuje jejich škody i hříchy. Povětšinu doby je vlastně konečný cíl jeho cesty neznámý, o to víc však jeho činy ovlivňují všechny, s nimiž se potká.

Autor se snaží při své vášni ve filozofování poukázat na nešvary lidské povahy a velice vtipným způsobem je prostřednictvím čarodějovým napravuje. Jedná se přitom o velice dobrodružnou pouť, při které nebude nouze o nebezpečí. Ústřední hrdina se totiž setká i s mocným tvorem, jehož nikdo nedokázal ovládnout. Často proti němu budou stát takřka celé vesnice, které si bude muset získat na svojí stranu.

Přestože z dětství má na svém kontě činy, na něž nemůže být pyšný, později se jedná o typického hrdinu a klaďase. Vlastně vám v některých chvílích jeho dobrosrdečná povaha přijde až přehnaná, protože na nic podobného prostě nejsme bohužel zvyklý.

Děj je zasazen do mnoha krásných lokalit, důležitou roli sehrají i zvířata, což jen ukazuje na to, že tvůrce píše především o svých zájmech. Kulisy jsou tedy doslova magické a to nejen díly všemožným kouzlům, kterých budeme svědky.

Jak už jsem se zmínil, oproti jiným fantasy se nedočkáte nějakých soubojů, ať už na meče nebo těch čarodějných. Na stránkách této knihy se totiž ponejvíce bojuje rozumem, který se snaží porazit hloupost, lidskou hamižnost a touhu po moci. Jak si asi dokážete představit, boj je to velice těžký.

Není to tedy zrovna klasické čtení a nemůžu jen tak prostě říct, že bude bavit každého. Autor využívá někdy zdlouhavějších popisů, akce tu tolik není a jedná se především o způsob, jakým se snaží vyjádřit své myšlenky a pohledy na svět, zaobalené do fantastického světa. Vyprávění ovšem rozhodně má svůj půvab a mě osobně si získalo.

Mágové a šarlatáni vás do sebe při troše štěstí vtáhnou a provedou vás krajem úžasným i znepokojivým. Budete sice obdivovat dobro, které z některých lidí vychází, zároveň se však budete pohybovat mezi špatnými vlastnostmi, jež jsou pro většinu z nás známé. Jestliže se společně s Jiřím J. Linhartem vydáte na tuhle pouť, možná z ní vyjdete na mysli silnější a donutí vás stát se lepším člověkem.

 

Knihu Mágové a šarlatáni můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Epocha.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *